Ei muokkausyhteenvetoa |
pEi muokkausyhteenvetoa |
||
| (17 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{| cellpadding="2" cellspacing="0" style="margin:1px; border:1px solid #007b32;width:30%; font-family:Arial,Helvetica" align="right" | {| cellpadding="2" cellspacing="0" style="margin:1px; border:1px solid #007b32;width:30%; font-family:Arial,Helvetica" align="right" | ||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6" align="center" style="border-bottom:1px solid"|Kutajärven alue | ! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6" align="center" style="border-bottom:1px solid"|Kutajärven alue [[FI0306006]] | ||
|- | |- | ||
| colspan="6" align="center"| | | colspan="6" align="center"| | ||
| Rivi 16: | Rivi 16: | ||
| EUNIS EEA|| colspan="6" | 7494 [http://eunis.eea.europa.eu/sites/7494] [1] | | EUNIS EEA|| colspan="6" | 7494 [http://eunis.eea.europa.eu/sites/7494] [1] | ||
|- | |- | ||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Kutajärvi (14.244.1.001)| | ! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Kutajärvi (14.244.1.001)|Kutajärven]] [[Kutajärven luonnonsuojelualue|luonnonsuojelualue]] | ||
|- | |- | ||
| kunta|| colspan="6" | [[Hollolan kunta|Hollola]] | | kunta|| colspan="6" | [[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
|- | |||
| ympäristötoimi || colspan="6" | | |||
|- | |||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Vesijärvi (14.241.1.001)|Vesijärven]] [[Kailanpohjan luonnonsuojelualue]] | |||
|- | |||
| kunta|| colspan="6" | [[Hollolan kunta|Hollola]] | |||
|- | |||
| ympäristötoimi || colspan="6" | | |||
|- | |||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Vesijärvi (14.241.1.001)|Vesijärven]] [[Kirkonselän luonnonsuojelualue]] | |||
|- | |||
| kunta|| colspan="6" | [[Hollolan kunta|Hollola]] | |||
|- | |||
| ympäristötoimi || colspan="6" | | |||
|- | |||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Vesijärvi (14.241.1.001)|Vesijärven]] [[Laasonpohjan luonnonsuojelualue 1]] | [[Laasonpohjan luonnonsuojelualue 2|2]] | [[Laasonpohjan luonnonsuojelualue 3|3]] ja [[Laasonpohjan luonnonsuojelualue 4|4]] | |||
|- | |||
| kunta|| colspan="6" | [[Hollolan kunta|Hollola]] | |||
|- | |||
| ympäristötoimi || colspan="6" | | |||
|- | |||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Vesijärvi (14.241.1.001)|Vesijärven]] [[Lahdenpohjan luonnonsuojelualue]] | |||
|- | |||
| kunta|| colspan="6" | [[Hollolan kunta|Hollola]] | |||
|- | |||
| ympäristötoimi || colspan="6" | | |||
|- | |||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Vesijärvi (14.241.1.001)|Vesijärven]] [[Teräväisten luonnonsuojelualue]] | |||
|- | |||
| kunta|| colspan="6" | [[Hollolan kunta|Hollola]] | |||
|- | |||
| ympäristötoimi || colspan="6" | | |||
|- | |- | ||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Vesijärvi (14.241.1.001)|Vesijärvi]] | ! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Vesijärvi (14.241.1.001)|Vesijärvi]] | ||
|- | |- | ||
| kunta|| colspan="6" | [[Asikkalan kunta|Asikkala]] | | kunta|| colspan="6" | [[Asikkalan kunta|Asikkala]] | ||
|- | |||
| ympäristötoimi || colspan="6" | | |||
|- | |- | ||
| kunta|| colspan="6" | [[Hollolan kunta|Hollola]] | | kunta|| colspan="6" | [[Hollolan kunta|Hollola]] | ||
|- | |||
| ympäristötoimi || colspan="6" | | |||
|- | |- | ||
| kunta|| colspan="6" | [[Lahden kaupunki|Lahti]] | | kunta|| colspan="6" | [[Lahden kaupunki|Lahti]] | ||
| Rivi 48: | Rivi 84: | ||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|Kartta | ! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|Kartta | ||
|- | |- | ||
| - | | - Karttapaikka || colspan="6" | [http://kansalaisen.karttapaikka.fi/karttalinkki/karttalinkki.html?e=380665&n=7023412&scale=40000&tool=siirra&width=600&height=600&lang=fi] | ||
|- | |- | ||
| - | | - Open Street Map || colspan="6" | [http://kansalaisen.karttapaikka.fi/karttalinkki/karttalinkki.html?e=380665&n=7023412&scale=40000&tool=siirra&width=600&height=600&lang=fi] | ||
|} | |} | ||
'''Kutajärven alue''' on [[Hollola]]ssa [[Kutajärvi (14.244.1.001)|Kutajärven]] sekä [[Asikkala]]ssa, Hollolassa ja [[Lahti|Lahdessa]] [[Vesijärvi (14.241.1.001)|Vesijärven]] lahtia käsittävä [[Ramsar-alue]]isiin kuuluva alue, joka koostuu useista osa-alueista, Kutajärvestä ja Vesijärven lahdista. Alueen pinta-ala on 1 051 hehtaaria, josta Kirkonselkä käsittää 406 hehtaaria. | |||
[[Luokka:Kutajärven alue|*]] | |||
[[Luokka:Natura 2000 -alue]] | |||
[[Luokka:Ramsar-alue]] | |||
[[Luokka:Valtioneuvoston valtakunnallinen lintuvesiensuojeluohjelma]] | |||
Nykyinen versio 20. huhtikuuta 2023 kello 12.28
| Kutajärven alue FI0306006 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kutajärvi ja Vesijärvi | ||||||
| Hämeen ely | YSA | |||||
| Hämeen ely | LVO | |||||
| EUNIS EEA | FI0306006 [1] | |||||
| EUNIS EEA | 7494 [2] [1] | |||||
| Kutajärven luonnonsuojelualue | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärven Kailanpohjan luonnonsuojelualue | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärven Kirkonselän luonnonsuojelualue | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärven Laasonpohjan luonnonsuojelualue 1 | 2 | 3 ja 4 | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärven Lahdenpohjan luonnonsuojelualue | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärven Teräväisten luonnonsuojelualue | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärvi | ||||||
| kunta | Asikkala | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| kunta | Lahti | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Omistaja | ||||||
| Pinta-ala | 9 261 ha | |||||
| Tontit | ||||||
| tontti | ||||||
| Sijainti | ||||||
| Itäistä pituutta E | ||||||
| Pohjoista leveyttä N | ||||||
| MGRS | ||||||
| Kartta | ||||||
| - Karttapaikka | [3] | |||||
| - Open Street Map | [4] | |||||
Kutajärven alue on Hollolassa Kutajärven sekä Asikkalassa, Hollolassa ja Lahdessa Vesijärven lahtia käsittävä Ramsar-alueisiin kuuluva alue, joka koostuu useista osa-alueista, Kutajärvestä ja Vesijärven lahdista. Alueen pinta-ala on 1 051 hehtaaria, josta Kirkonselkä käsittää 406 hehtaaria.


