Ei muokkausyhteenvetoa |
pEi muokkausyhteenvetoa |
||
| (5 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
| Rivi 84: | Rivi 84: | ||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|Kartta | ! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|Kartta | ||
|- | |- | ||
| - | | - Karttapaikka || colspan="6" | [http://kansalaisen.karttapaikka.fi/karttalinkki/karttalinkki.html?e=380665&n=7023412&scale=40000&tool=siirra&width=600&height=600&lang=fi] | ||
|- | |- | ||
| - | | - Open Street Map || colspan="6" | [http://kansalaisen.karttapaikka.fi/karttalinkki/karttalinkki.html?e=380665&n=7023412&scale=40000&tool=siirra&width=600&height=600&lang=fi] | ||
|} | |} | ||
'''Kutajärven alue''' on [[Hollola]]ssa [[Kutajärvi (14.244.1.001)|Kutajärven]] sekä [[Asikkala]]ssa, Hollolassa ja [[Lahti|Lahdessa]] [[Vesijärvi (14.241.1.001)|Vesijärven]] lahtia käsittävä [[Ramsar-alue]]isiin kuuluva alue, joka koostuu useista osa-alueista, Kutajärvestä ja Vesijärven lahdista. Alueen pinta-ala on 1 051 hehtaaria, josta Kirkonselkä käsittää 406 hehtaaria. | |||
[[Luokka:Kutajärven alue|*]] | |||
[[Luokka:Natura 2000 -alue]] | |||
[[Luokka:Ramsar-alue]] | [[Luokka:Ramsar-alue]] | ||
[[Luokka: | [[Luokka:Valtioneuvoston valtakunnallinen lintuvesiensuojeluohjelma]] | ||
Nykyinen versio 20. huhtikuuta 2023 kello 12.28
| Kutajärven alue FI0306006 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kutajärvi ja Vesijärvi | ||||||
| Hämeen ely | YSA | |||||
| Hämeen ely | LVO | |||||
| EUNIS EEA | FI0306006 [1] | |||||
| EUNIS EEA | 7494 [2] [1] | |||||
| Kutajärven luonnonsuojelualue | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärven Kailanpohjan luonnonsuojelualue | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärven Kirkonselän luonnonsuojelualue | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärven Laasonpohjan luonnonsuojelualue 1 | 2 | 3 ja 4 | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärven Lahdenpohjan luonnonsuojelualue | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärven Teräväisten luonnonsuojelualue | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Vesijärvi | ||||||
| kunta | Asikkala | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| kunta | Hollola | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| kunta | Lahti | |||||
| ympäristötoimi | ||||||
| Omistaja | ||||||
| Pinta-ala | 9 261 ha | |||||
| Tontit | ||||||
| tontti | ||||||
| Sijainti | ||||||
| Itäistä pituutta E | ||||||
| Pohjoista leveyttä N | ||||||
| MGRS | ||||||
| Kartta | ||||||
| - Karttapaikka | [3] | |||||
| - Open Street Map | [4] | |||||
Kutajärven alue on Hollolassa Kutajärven sekä Asikkalassa, Hollolassa ja Lahdessa Vesijärven lahtia käsittävä Ramsar-alueisiin kuuluva alue, joka koostuu useista osa-alueista, Kutajärvestä ja Vesijärven lahdista. Alueen pinta-ala on 1 051 hehtaaria, josta Kirkonselkä käsittää 406 hehtaaria.


