Litmanen (04.272.1.088)
Litmanen on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä.
| Rivi 4: | Rivi 4: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Litmasen | Litmanen on matala lampi Petosen asuinalueella Kuopiossa. Litmasen vesipinta-ala on 4,4 ha, keskisyvyys 1,2 m ja suurin syvyys alle 2 m. Lammen valuma-alue on 96 ha, tilavuus 54 000 m<sup>3</sup>, laskennallinen keskivirtaama 9 l/s ja laskennallinen viipymä 0,19 vuotta. | ||
Lammen lähialueella on metsä- ja viheraluetta sekä rakennettua aluetta. Litmasen vedet tulevat ojan sekä hulevesiviemärien kautta. Lammen vedet laskevat ojan kautta Hulkonlahteen. | |||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
970 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Litmanen on melko pieni järvi Vuoksen vesistössä Petosella Kuopiossa Pohjois-Savon maakunnassa.
Litmanen on matala lampi Petosen asuinalueella Kuopiossa. Litmasen vesipinta-ala on 4,4 ha, keskisyvyys 1,2 m ja suurin syvyys alle 2 m. Lammen valuma-alue on 96 ha, tilavuus 54 000 m3, laskennallinen keskivirtaama 9 l/s ja laskennallinen viipymä 0,19 vuotta.
Lammen lähialueella on metsä- ja viheraluetta sekä rakennettua aluetta. Litmasen vedet tulevat ojan sekä hulevesiviemärien kautta. Lammen vedet laskevat ojan kautta Hulkonlahteen.
Litmasen vedenlaatu on huono. Talvella on hapettomuutta ja korkeita fosforipitoisuuksia. Litmasella on myös kalakuolemia ja runsaita leväkukintoja. Vedenlaatua on seurattu 1980-luvulta alkaen.
Litmasta ruopattiin ja sen länsi- ja etelärantoja muotoiltiin vuonna 1986.
Litmasen kalastoon kuuluvat ahven, hauki ja särki.
Litmanen kasvaa voimakkaasti umpeen, sen rannat ovat etelärantaa lukuun ottamatta lähes luonnontilaisia.
Litmanen on Kuopion kaupungin vapakalastusaluetta.


