Kelottijärvi (67.610.1.014)
Kelottijärvi, Gelotjávri on keskikokoinen järvi Tornionjoki (67) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on erinomainen.
Kelottijärvi, Gelotjávri on keskikokoinen järvi Tornionjoki (67) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on erinomainen.
| (2 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{{Järvi}} <!-- Älä poista tätä riviä --> | {{Järvi}} <!-- Älä poista tätä riviä --> | ||
'''Kelottijärvi''' (pohjoissaameksi '''Gelotjávri''') on melko iso järvi [[Tornionjoki (67)|Tornionjoen vesistössä]] [[Enontekiö]]n ja Kiirunan kunnissa [[Suomen järvet|Suomen]] ja [[Ruotsin järvet|Ruotsin]] rajalla. | |||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Kelottijärven pinta-ala on 751,3 ha, rantaviivaa on 21,6 km ja korkeustaso on 369,1 metriä. | |||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
| Rivi 12: | Rivi 14: | ||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== | ||
* [https://sv.wikipedia.org/wiki/Kelottijärvi Kelottijärvi] (sv.wikipedia.org) | |||
[[Nimi::Gelotjávri| ]] | |||
[[Kunta::Kiirunan kunta| ]] | |||
[[Maakunta::Norrbottenin lääni| ]] | |||
[[Luokka:Ruotsin järvet]] | [[Luokka:Ruotsin järvet]] | ||
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Kelottijärvi (pohjoissaameksi Gelotjávri) on melko iso järvi Tornionjoen vesistössä Enontekiön ja Kiirunan kunnissa Suomen ja Ruotsin rajalla.
Kelottijärven pinta-ala on 751,3 ha, rantaviivaa on 21,6 km ja korkeustaso on 369,1 metriä.
Sivua on viimeksi muutettu 28. syyskuuta 2025 kello 21.20.


