Piipsjärvi (54.071.1.001)
Piipsjärvi on pieni järvi Pyhäjoki (54) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on tyydyttävä.
Piipsjärvi on pieni järvi Pyhäjoki (54) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on tyydyttävä.
| Rivi 12: | Rivi 12: | ||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
Järvessä viihtyvät sekä suuret hauet että ahvenet. Istutuskaloina järvessä on myös kirjolohia. Särki on ahvenen ohella järven yleisin saaliskala. | |||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Piipsjärvi on Suomen ensimmäinen uudelleen vesitetty järvi. Järvi kuivatettiin 1800-luvulla maanviljelyn tarpeita varten. Järvi vesitettiin uudelleen 1978 virkistyskäyttöön. Järvellä on myös selkeä maisemaa parantava vaikutus.
Järvi on matala ja ruskeavetinen. Nykyisin järvi on Pohjois-Pohjanmaan liiton määrittelemä arvokas luonnonsuojelukohde.
Järveen vuonna 2009 tehty roskakalanpoistamisoperaatio.
Järvessä viihtyvät sekä suuret hauet että ahvenet. Istutuskaloina järvessä on myös kirjolohia. Särki on ahvenen ohella järven yleisin saaliskala.
Sivua on viimeksi muutettu 10. heinäkuuta 2014 kello 15.08.


