Kaitalampi (21.044.1.006)
Kaitalampi on pieni järvi Vantaa (21) -päävesistössä.
(Ylesikuvaus) |
(kasvit, kalat) |
||
| Rivi 7: | Rivi 7: | ||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
Kaitalammella on hyvin vähän vesikasvillisuutta. Kelluslehtisiä on hyvin vähän. Järven pohjoispäässä kasvaa rannassa suovehkaa ja rantamatalikolla lummetta pienellä alueella. Lisäksi järven itäosassa olevan lahden pohjukassa soistuneen reunuksen edustalla kasvaa vähän kelluslehtisiä. | |||
Järvessä esiintyy luonnonvaraisina kalalajeina hauki ja ahven, istutuskaloina | |||
kirjolohi, siika, taimen ja puronieriä. | |||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
3 050 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Laituri lammen itärannalla (KI 9.5.2013)
Kaitalampi on pitkä (1,3 km) ja kapea (0,2 km) kalliorantainen järvi. Rannat syvenevät jyrkästi, ja matalia alueita on hyvin vähän.
Kaitalammella on hyvin vähän vesikasvillisuutta. Kelluslehtisiä on hyvin vähän. Järven pohjoispäässä kasvaa rannassa suovehkaa ja rantamatalikolla lummetta pienellä alueella. Lisäksi järven itäosassa olevan lahden pohjukassa soistuneen reunuksen edustalla kasvaa vähän kelluslehtisiä.
Järvessä esiintyy luonnonvaraisina kalalajeina hauki ja ahven, istutuskaloina kirjolohi, siika, taimen ja puronieriä.


