Ahmoolammi (23.045.1.001)
Ahmoolammi on pieni järvi Karjaanjoki (23) -päävesistössä.
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{{Järvi}} <!-- Älä poista tätä riviä --> | {{Järvi}} <!-- Älä poista tätä riviä --> | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Ahmoolammi on pinta-alaltaan 28 hehtaaria, ja se kuuluu Maianojan valuma-alueeseen. Järvellä on yksi saari, ja rannoilla paljon asutusta. Järven ympärillä on peltoja, soita ja kaliioista metsää, ja kuormitukset tulavatkin maanvijelystä, soilta ja ranta-asutuksesta. | |||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
2 640 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
10. syyskuu 2011 11:12
Uimaranta lammen pohjoisrannalla (KI 10.9.2011)
Ahmoolammi on pinta-alaltaan 28 hehtaaria, ja se kuuluu Maianojan valuma-alueeseen. Järvellä on yksi saari, ja rannoilla paljon asutusta. Järven ympärillä on peltoja, soita ja kaliioista metsää, ja kuormitukset tulavatkin maanvijelystä, soilta ja ranta-asutuksesta.


