Omenajärvi (35.726.1.005)
Omenajärvi on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä.
LJ (keskustelu | muokkaukset) |
LJ (keskustelu | muokkaukset) |
||
| (Yhtä välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 8: | Rivi 8: | ||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
Järven linnusto on maamme monipuolisimpia. Kahlaajalajisto on hyvin edustava ja vesilintuja on runsaasti. Lintujärven edustavuutta korostaa monipuolinen ranta- ja ruovikkolajisto. | |||
Järvessä on myös runsas vesikasvillisuus mm. lumme, ulpukka, palpakko-lajit ja sirppisammal. | |||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
| Rivi 14: | Rivi 17: | ||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== | ||
[http://%20http://www.ymparisto.fi/fi-FI/Luonto/Suojelualueet/Natura_2000_alueet/Omenajarvi%285329%29 Ympäristö.fi] | |||
1 150 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Omenajärvi sijaitsee Kiskonjoen vesistön yläosassa. Järvi on erittäin matala ja lähes täysin pyöreä ja se on laajojen rantaluhtien ja niittyjen ympäröimä.
Omenajärven alue kuuluu lähes kokonaan lintuvesien suojeluohjelmaan ja seutukaavan luonnonsuojelualueeseen.
Järven linnusto on maamme monipuolisimpia. Kahlaajalajisto on hyvin edustava ja vesilintuja on runsaasti. Lintujärven edustavuutta korostaa monipuolinen ranta- ja ruovikkolajisto.
Järvessä on myös runsas vesikasvillisuus mm. lumme, ulpukka, palpakko-lajit ja sirppisammal.


