Ala-Lylyjärvi (35.756.1.041)
Ala-Lylyjärvi on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
Ala-Lylyjärvi on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
| (Yhtä välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 4: | Rivi 4: | ||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
Runashumuksisella Ala-Lylyjärvellä esiintyy ajoittain voimakkaita leväkukintoja. Hyvästä ekologisesta tilasta kertova klorofyllin maksimipitoisuus (25 μg/l) on ylittynyt useana vuotena (. Sen sijaan fosforin pitoisuus ei ole noussut yli tavoitearvon (45 μg/l). | Runashumuksisella Ala-Lylyjärvellä esiintyy ajoittain voimakkaita leväkukintoja. Hyvästä ekologisesta tilasta kertova klorofyllin maksimipitoisuus (25 μg/l) on ylittynyt useana vuotena (1996-2012). Sen sijaan fosforin pitoisuus ei ole noussut yli tavoitearvon (45 μg/l) (1990-2012). | ||
[[Tiedosto:Ala-Lylyjärvi.jpg|750px|left|]] | [[Tiedosto:Ala-Lylyjärvi.jpg|750px|left|]] | ||
5 410 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Runashumuksisella Ala-Lylyjärvellä esiintyy ajoittain voimakkaita leväkukintoja. Hyvästä ekologisesta tilasta kertova klorofyllin maksimipitoisuus (25 μg/l) on ylittynyt useana vuotena (1996-2012). Sen sijaan fosforin pitoisuus ei ole noussut yli tavoitearvon (45 μg/l) (1990-2012).


