Syväjärvi (14.221.1.083)
Syväjärvi on pieni järvi Kymijoki (14) -päävesistössä.
| Rivi 11: | Rivi 11: | ||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
Ahventa ja haukea. Ahvenet hyvänkokoisia mutta huononmakuisia, jos niitä verrataan lähellä sijaitsevan Pyhäjärven ahveniin. Rannat ovat etupäässä upottavaa lettoa. Onkimiehet ovat aikojen saatossa upottaneet lettoon puita, jotka kantavat kalamiestä yhä. Onkivapa pitää olla pitkä, jotta pääsee heittelemään ulpukoiden taakse. Heittouistimesta ei ole vaikeiden olosuhteiden vuoksi paljon hyötyä. Mato-onki on paras. Järvellä on aikoinaan ollut kopukka, mutta se on lahonnut jo vuosikymmeniä sitten. Järvellä on muutamina kesinä pesinyt kaakkuri. Rannat ovat syksyisin täynnä karpaloita. Muutama | Ahventa ja haukea. Ahvenet hyvänkokoisia mutta huononmakuisia, jos niitä verrataan lähellä sijaitsevan Pyhäjärven ahveniin. Rannat ovat etupäässä upottavaa lettoa. Onkimiehet ovat aikojen saatossa upottaneet lettoon puita, jotka kantavat kalamiestä yhä. Onkivapa pitää olla pitkä, jotta pääsee heittelemään ulpukoiden taakse. Heittouistimesta ei ole vaikeiden olosuhteiden vuoksi paljon hyötyä. Mato-onki on paras. Järvellä on aikoinaan ollut kopukka, mutta se on lahonnut jo vuosikymmeniä sitten. Järvellä on muutamina kesinä pesinyt kaakkuri. Rannat ovat syksyisin täynnä karpaloita. Muutama lakkakin kasvaa rantasoilla. | ||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
560 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Humuspitoinen suolampi
Läheinen lakkasuo on tuhoutunut ojituksessa.
Ahventa ja haukea. Ahvenet hyvänkokoisia mutta huononmakuisia, jos niitä verrataan lähellä sijaitsevan Pyhäjärven ahveniin. Rannat ovat etupäässä upottavaa lettoa. Onkimiehet ovat aikojen saatossa upottaneet lettoon puita, jotka kantavat kalamiestä yhä. Onkivapa pitää olla pitkä, jotta pääsee heittelemään ulpukoiden taakse. Heittouistimesta ei ole vaikeiden olosuhteiden vuoksi paljon hyötyä. Mato-onki on paras. Järvellä on aikoinaan ollut kopukka, mutta se on lahonnut jo vuosikymmeniä sitten. Järvellä on muutamina kesinä pesinyt kaakkuri. Rannat ovat syksyisin täynnä karpaloita. Muutama lakkakin kasvaa rantasoilla.
Asumaton erämaajärvi. Yksi kallioranta, jota voi käyttää uima- ja leiripaikkana.


