Mäntylampi (57.096.1.007)
Mäntylampi on pieni järvi Siikajoki (57) -päävesistössä.
Järvi-meriwikin palvelinta päivitetään tänään 9.12.2025 iltapäivällä. Palvelussa voi esiintyä lyhyitä katkoja.
| (2 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Mäntylampi sijaitsee Raahen kaupungissa, Vihannin taajamasta 6 kilometriä luoteeseen. Lampi on 400 metriä pitkä itä-länsi suunnassa ja 100 metriä leveä. Lampeen ei laske, eikä siitä lähde ojia. Lammen itäpäässä hiekkakangas laskee lampeen ja vesi syvenee nopeasti. Mäntylammen syvin kohta | Mäntylampi sijaitsee Raahen kaupungissa, Vihannin taajamasta 6 kilometriä luoteeseen. Lampi on 400 metriä pitkä itä-länsi suunnassa ja 100 metriä leveä. Lampeen ei laske, eikä siitä lähde ojia. Lammen itäpäässä hiekkakangas laskee lampeen ja vesi syvenee nopeasti. Mäntylammen syvin kohta on lammen keskellä ja on yli 4 metriä, keskisyvyys on noin 3,5 metriä. Muut rannat ovat soistuneet ja upottavat. | ||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
Mäntylampeen istutetaan säännöllisesti kirjolohta. Vanhojen istutusten jäljiltä saattaa olla vielä jäljellä | Mäntylampeen istutetaan säännöllisesti kirjolohta. Vanhojen istutusten jäljiltä saattaa olla vielä jäljellä siikaa. Luontaisesti järvessä on ahventa ja haukea. | ||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
Lammen itärannalla sijaitsee Mäntylammen tanssilava. Se oli 1970-luvulla maakunnan suurin tanssipaikka, mutta nykyään toiminta on hiipunut. Itärannalla on myös yleinen uimaranta ja hyvät uimalaiturit. Vesi on lähdepitoista ja hyvin puhdasta, joskin humuksen värjäämää. Kesäkuussa 2016 ajelin Raahesta Mäntylammelle uimaan. Kolmenkymmen kilometrin ajon jälkeen lämpötila oli noussut viisi astetta, eikä koleasta merituulesta ollut tietoakaan. Uimapaikkana Mäntylampi on erinomainen. Sen uimalaiturilta näkee myös ainakin yhdeksän Kopsan tyylimyllyä kerrallaan. Kalamiehiä varten rannoille on rakennettu pitkospuita, jotka helpottavat kalastusta hyllyvillä rannoilla. Mäntylammen eteläpuolella, 200 metriä rannasta on vedenottamo. Alue on siis pohjavesialuetta. | |||
==Tarut ja tositarinat== | ==Tarut ja tositarinat== | ||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== | ||
1 030 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Mäntylampi sijaitsee Raahen kaupungissa, Vihannin taajamasta 6 kilometriä luoteeseen. Lampi on 400 metriä pitkä itä-länsi suunnassa ja 100 metriä leveä. Lampeen ei laske, eikä siitä lähde ojia. Lammen itäpäässä hiekkakangas laskee lampeen ja vesi syvenee nopeasti. Mäntylammen syvin kohta on lammen keskellä ja on yli 4 metriä, keskisyvyys on noin 3,5 metriä. Muut rannat ovat soistuneet ja upottavat.
Mäntylampeen istutetaan säännöllisesti kirjolohta. Vanhojen istutusten jäljiltä saattaa olla vielä jäljellä siikaa. Luontaisesti järvessä on ahventa ja haukea.
Lammen itärannalla sijaitsee Mäntylammen tanssilava. Se oli 1970-luvulla maakunnan suurin tanssipaikka, mutta nykyään toiminta on hiipunut. Itärannalla on myös yleinen uimaranta ja hyvät uimalaiturit. Vesi on lähdepitoista ja hyvin puhdasta, joskin humuksen värjäämää. Kesäkuussa 2016 ajelin Raahesta Mäntylammelle uimaan. Kolmenkymmen kilometrin ajon jälkeen lämpötila oli noussut viisi astetta, eikä koleasta merituulesta ollut tietoakaan. Uimapaikkana Mäntylampi on erinomainen. Sen uimalaiturilta näkee myös ainakin yhdeksän Kopsan tyylimyllyä kerrallaan. Kalamiehiä varten rannoille on rakennettu pitkospuita, jotka helpottavat kalastusta hyllyvillä rannoilla. Mäntylammen eteläpuolella, 200 metriä rannasta on vedenottamo. Alue on siis pohjavesialuetta.


