Neulalampi (04.272.1.094)
Neulalampi on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä.
p (typo) |
p (vesistöalue=vesistö) |
||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
{{Järvi}} <!-- Älä poista tätä riviä --> | {{Järvi}} <!-- Älä poista tätä riviä --> | ||
'''Neulalampi''' on keskikokoinen järvi [[Vuoksi (04)|Vuoksen | '''Neulalampi''' on keskikokoinen järvi [[Vuoksi (04)|Vuoksen vesistössä]] [[Kuopio]]n Kolmisopessa [[Pohjois-Savon maakunta|Pohjois-Savon maakunnassa]]. | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
154 000 m³ <br />1,54e-4 km³ <br />154 000 000 l <br />
2 080 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Neulalampi on keskikokoinen järvi Vuoksen vesistössä Kuopion Kolmisopessa Pohjois-Savon maakunnassa.
Neulalampi on matalahko järvi ja se sijaitsee rehevällä lehtoalueella.
Neulalammen valuma-alueen pinta-ala on 409 ha. Valuma-alue koostuu pääasiassa länsipuolen luonnontilaisesta metsästä sekä pohjoispuolen asuin- ja liikealueesta. Neulalampeen laskee puro Kolmisopesta ja 3 hulevesiviemäriä. Pohjoisrannalla on jätevesipumppaamon ylivuotoputki. Neulalammesta laskee puro Leväsenlampeen.
Vesimassa on talvella lähes hapetonta. Sisäinen kuormitus ei ole käynnistynyt. Veden sähkönjohtavuus on kohonnut huomattavasti. Vedenlaatua on seurattu vuodesta 1982 alkaen. Vesiruttokasvillisuutta on poistettu vuosina 2011 ja 2012.
Neulalammen länsirannan lehto on lähes kokonaisuudessaan Natura -aluetta. Kolmisopesta laskevaan puroon ja liikealueelta tulevaan hulevesiojaan on rakennettu kosteikot.
Neulalammen kalastoon kuuluvat ahven, hauki, särki, pasuri ja ruutana.
Neulalammesta on löydetty 63 putkilokasvilajia, muutama näistä lajeista on Kuopion alueella harvinainen, vesiruttokasvustot ovat voimakkaita.
Neulalammen pohjoisrannalla sijaitsee omakoti- ja liikealue. Neulalampi on osittain Kuopion kaupungin vapaakalastusaluetta.


