Kotilampi (59.522.1.004)
Kotilampi on pieni järvi Oulujoki (59) -päävesistössä.
| (Yhtä välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Suomussalmen Hossassa on kaksi Kotilampea, tämä isompi sijaitsee kylän pinnassa. Sen läpi virtaa Kotijoki, joka tulee | Suomussalmen Hossassa on kaksi Kotilampea, tämä isompi sijaitsee kylän pinnassa. Sen läpi virtaa Kotijoki, joka tulee Poikkeusjärvestä ja laskee Hossanjärveen. Lammen pituus on joen suunnassa lähes 400 metriä ja leveys 150 metriä. Kotilammen pohjoispäässä on vedenottamo. | ||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
| Rivi 9: | Rivi 9: | ||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
Kotilammen itä- ja länsirannoilla on asutusta. | |||
==Tarut ja tositarinat== | ==Tarut ja tositarinat== | ||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== | ||
940 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Suomussalmen Hossassa on kaksi Kotilampea, tämä isompi sijaitsee kylän pinnassa. Sen läpi virtaa Kotijoki, joka tulee Poikkeusjärvestä ja laskee Hossanjärveen. Lammen pituus on joen suunnassa lähes 400 metriä ja leveys 150 metriä. Kotilammen pohjoispäässä on vedenottamo.
Kotilammen itä- ja länsirannoilla on asutusta.


