Onkilampi (35.885.1.008)
Onkilampi on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä.
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
(6 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Lampi sijaitsee Kanta-Hämeessä Hattulan kunnassa. Onkilammi ja viereinen Tunturilammi ovat suuremman Renkajärven läpivirtausaltaita. Lammen pinta-ala on noin 11ha. Lampeen purkautuu vettä pohjavesilähteistä. | |||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
Lampi on lähes luonnontilainen Natura-2000 luokiteltu vesistö. Lampi on suojeltu siis vesilailla ja ympäristösuojelulailla. | |||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
2000-luvulla Renkajoen padot on muutettu pohjapadoiksi. Samalla poistuivat kalojen vapaata kulkua estäneet vaellusesteet. Tämän seurauksena Renkajoen luontainen taimenkanta pääsee nousemaan aivan joen yläjuoksulle Onkilampeen sekä Renkajärveen. | |||
Lammen vesikasvillisuus on erittäin runsasta ja monipuolista. Ilmalehtiset ja kelluslehtiset vesikasvit sekä jotkin uposkasvit viihtyvät hyvin molemmissa lammissa. Runsasravinteisuuden ansiosta voi lammesta löytyä Sahalehteä. Lammen rannoilla on paikoiten luhtasuota. | |||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
Lammen ranta-alueilla toimii vuokramäkkejä tarjoava Renkaloma Oy. Lammesta etelään on pieni maalaiskylä Myllykylä. | |||
==Tarut ja tositarinat== | ==Tarut ja tositarinat== | ||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== |
2 140 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Lampi sijaitsee Kanta-Hämeessä Hattulan kunnassa. Onkilammi ja viereinen Tunturilammi ovat suuremman Renkajärven läpivirtausaltaita. Lammen pinta-ala on noin 11ha. Lampeen purkautuu vettä pohjavesilähteistä.
Lampi on lähes luonnontilainen Natura-2000 luokiteltu vesistö. Lampi on suojeltu siis vesilailla ja ympäristösuojelulailla.
2000-luvulla Renkajoen padot on muutettu pohjapadoiksi. Samalla poistuivat kalojen vapaata kulkua estäneet vaellusesteet. Tämän seurauksena Renkajoen luontainen taimenkanta pääsee nousemaan aivan joen yläjuoksulle Onkilampeen sekä Renkajärveen.
Lammen vesikasvillisuus on erittäin runsasta ja monipuolista. Ilmalehtiset ja kelluslehtiset vesikasvit sekä jotkin uposkasvit viihtyvät hyvin molemmissa lammissa. Runsasravinteisuuden ansiosta voi lammesta löytyä Sahalehteä. Lammen rannoilla on paikoiten luhtasuota.
Lammen ranta-alueilla toimii vuokramäkkejä tarjoava Renkaloma Oy. Lammesta etelään on pieni maalaiskylä Myllykylä.