Kauniinjärvi (01.076.1.012)
Kauniinjärvi on pieni järvi Jänisjoki (01) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
Kauniinjärvi on pieni järvi Jänisjoki (01) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
| (3 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Järvi on 84 ha suuruinen, rantaviivaa on 7,04 km. Vesi on dysoligotrofista. | |||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
Järven vedenlaatu on viime vuosina huonontunut metsävalumien myötä tulevan kiintoaineksen myötä. Runsas ranta-asutus osaltaan lisää ravinnekuormitusta ja veden limottumista. | |||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
| Rivi 9: | Rivi 11: | ||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
Järven rantaviivaan ulottuu 41 kiinteistöä, joista 29 on rakennettu. Näistä viisi on vakituisesti asuttuja. | |||
Järven itärannalle tehtiin 1990-luvun lopulla ranta-asemakaava. | |||
==Tarut ja tositarinat== | ==Tarut ja tositarinat== | ||
Järven eteläpäässä on Kirkkoniemi, jossa on perimätiedon mukaan ollut kylän tsasouna. Tsasounan perustukselle on pystytetty 2000-luvun alussa matkamiehen risti. Kaunisrannan talon kohdalla aivan rannassa on ollut kalmisto. | |||
Tarun mukaan tsasounan kirkonkello on vainolaisen pelossa upotettu Kirkkolahteen. Se nousi kertoman mukaan verkon mukana veden pintaan, mutta verkko repesi jakellon kieli pääsi kerran lyömään sen upotessa. Tämä lienee tapahtunut noin sata vuotta sitten. | |||
Tsasouna lienee hävitetty isonvihan aikaan, kun venäläiset tekivät seutukunnalla tuhojaan. | |||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== | ||
2 777 790 m³ <br />0,00278 km³ <br />2 777 790 000 l <br />
6 970 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Järvi on 84 ha suuruinen, rantaviivaa on 7,04 km. Vesi on dysoligotrofista.
Järven vedenlaatu on viime vuosina huonontunut metsävalumien myötä tulevan kiintoaineksen myötä. Runsas ranta-asutus osaltaan lisää ravinnekuormitusta ja veden limottumista.
Järveen on istutettu siikaa.
Järven rantaviivaan ulottuu 41 kiinteistöä, joista 29 on rakennettu. Näistä viisi on vakituisesti asuttuja. Järven itärannalle tehtiin 1990-luvun lopulla ranta-asemakaava.
Järven eteläpäässä on Kirkkoniemi, jossa on perimätiedon mukaan ollut kylän tsasouna. Tsasounan perustukselle on pystytetty 2000-luvun alussa matkamiehen risti. Kaunisrannan talon kohdalla aivan rannassa on ollut kalmisto. Tarun mukaan tsasounan kirkonkello on vainolaisen pelossa upotettu Kirkkolahteen. Se nousi kertoman mukaan verkon mukana veden pintaan, mutta verkko repesi jakellon kieli pääsi kerran lyömään sen upotessa. Tämä lienee tapahtunut noin sata vuotta sitten. Tsasouna lienee hävitetty isonvihan aikaan, kun venäläiset tekivät seutukunnalla tuhojaan.


