Koppalampi (57.028.1.004)
Koppalampi on pieni järvi Siikajoki (57) -päävesistössä.
| Rivi 11: | Rivi 11: | ||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
Koppalammen läheisyydessä ei ole asutusta. | |||
==Tarut ja tositarinat== | ==Tarut ja tositarinat== | ||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== | ||
430 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Koppalampi sijaitsee Siikalatvan kunnassa, Pulkkilan taajamasta 13 kilometriä luoteeseen. Lampi on pyöreähkö ja halkaisijaltaan yli 100 metriä.
Koppalammen pohjoispäästä on kaivettu iso oja läheiseen Kivijärveen. Tämä on laskenut lammen pinnan samalle tasolle Kivijärven kanssa. Myöhemmin ojaan on tehty puista pato, joka hidastaa veden virtausta Kivijärveen. Nyt Koppalammen pinta on kymmenkunta senttiä korkeammalla kuin Kivijärven pinta.
Kalat pääsevät ainakin tulva-aikaan nousemaan ojaa pitkin Kivijärvestä Koppalampeen. Käydessäni toukokuussa 2020 lammella näin kalojen polskivan rannassa. Lammen linnusto on tyypillistä suolinnustoa, näin mm. keltavästäräkin ja tavin.
Koppalammen läheisyydessä ei ole asutusta.


