Kangasjärvi (04.555.1.008)
Kangasjärvi on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä.
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
| Rivi 12: | Rivi 12: | ||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
Kangasjärven lähistöllä on useita maatiloja ja peltoja, joilla on ollut vaikutus järven rehevöitymiseen. | Kangasjärven lähistöllä on useita maatiloja ja peltoja, joilla on ollut vaikutus järven rehevöitymiseen. Järven rannalla sijaitsee myös muutama mökki. | ||
Kangasjärvellä on kyläyhdistyksen [[Kangaslampi (04.555.1.008)/Kangasjärven uimaranta|uimaranta]] ja kota | Kangasjärvellä on kyläyhdistyksen [[Kangaslampi (04.555.1.008)/Kangasjärven uimaranta|uimaranta]] ja kota. | ||
==Tarut ja tositarinat== | ==Tarut ja tositarinat== | ||
3 020 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Kangasjärvi on keskikokoinen järvi Vuoksen vesistössä Kiuruvedellä Pohjois-Savon maakunnassa.
Kangasjärven pinta-ala on 42,8 ha. Se on tasaisesti syvenevä järvi, ja sen syvin kohta on noin 4,7 m. Se on Lähdejoen valuma-alueen suurin järvi.
Kangasjärvi rehevöityi vuosituhannen vaihteen aikoihin pahastikin, oletettavasti maanviljelylietteen valumisen vuoksi. Tilanne on parantunut huomattavasti, eikä järvi ole enää niin rehevä kuin ennen.
Kangasjärven kalastoon kuuluu ainakin ahven, hauki ja särki.
Kangasjärven lähistöllä on useita maatiloja ja peltoja, joilla on ollut vaikutus järven rehevöitymiseen. Järven rannalla sijaitsee myös muutama mökki.
Kangasjärvellä on kyläyhdistyksen uimaranta ja kota.
Paikalliset kutsuvat Kangasjärveä myös nimellä ”Kangaslampi”, todennäköisimmin sen suhteellisen pienen kokonsa takia.
Paikallisten legendojen mukaan järvestä on joskus noussut jopa 11 kg hauki.


