Sairakkalanjärvi (35.837.1.003)/
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 91: | Rivi 91: | ||
|- | |- | ||
!- bgcolor="#C6E5C6" colspan="6" |muut linnut || || | !- bgcolor="#C6E5C6" colspan="6" |muut linnut || || | ||
|- | |||
| - [[härkälintu]] || <small>2011</small> | |||
|- | |||
| - [[kalalokki]] || <small><2007/small> | |||
|- | |||
| - [[kurki]] || <small>2011</small> | |||
|- | |||
| - [[laulujoutsen]] || <small>1995-2011</small> | |||
|- | |||
| - [[luhtahuitti]] || <small>2002</small> | |||
|- | |||
| - [[mustakurkku-uikku]] || <small>2005</small> | |||
|- | |||
| - [[nokikana]] || <small>1995</small> | |||
|- | |||
| - [[silkkiuikku]] || <small>2004</small> | |||
|- | |||
| - [[naurulokki]] || <small>1969</small> | |||
|- | |- | ||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6" |Yhdistykset | ! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6" |Yhdistykset | ||
Versio 18. heinäkuuta 2012 kello 02.21
| Sairakkalanjärven luonnonsuojelualue | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sairakkalanjärvi | |||||||
| Hämeen ely | YSA | ||||||
| Hämeen ely | LVO | ||||||
| EUNIS EEA | 195486 [1] | ||||||
| kunta | Hollola | ||||||
| ympäristötoimi | |||||||
| Omistaja | |||||||
| Pinta-ala | ha | ||||||
| Tontti | |||||||
| Sijainti | |||||||
| Itäistä pituutta E | 408851 | ||||||
| Pohjoista leveyttä N | 6765228 | ||||||
| MGRS | L4311A3 L4311A4 | ||||||
| Kartta | |||||||
| - Karttapaikka | [2] | ||||||
| - Open Street Map | [3] | ||||||
| Kasvit | |||||||
| Puut | |||||||
| Pensaat | |||||||
| Kukat ja ruohot | |||||||
| Sammaleet ja jäkälät | |||||||
| Maaeläimet ja kalat | |||||||
| Maaeläimet | |||||||
| Kalat | |||||||
| Linnut | |||||||
| kahlaajat | |||||||
| - isokuovi | 2011 | ||||||
| - metsäviklo | 2007 | ||||||
| - rantasipi | 1998 | ||||||
| - suokukko | 1993 | ||||||
| - taivaanvuohi | 2008 | ||||||
| - töyhtöhyyppä | 2011 | ||||||
| puolisukeltajat | |||||||
| - haapana | 2010 | ||||||
| - heinätavi | 1997 | ||||||
| - lapasorsa | 2008 | ||||||
| - sinisorsa | 2011 | ||||||
| - tavi | 2011 | ||||||
| kokosukeltajat | |||||||
| - punasotka | 2005 | ||||||
| - telkkä | 2011 | ||||||
| - tukkasotka | 2011 | ||||||
| muut linnut | |||||||
| - härkälintu | 2011 | ||||||
| - kalalokki | <2007/small> | ||||||
| - kurki | 2011 | ||||||
| - laulujoutsen | 1995-2011 | ||||||
| - luhtahuitti | 2002 | ||||||
| - mustakurkku-uikku | 2005 | ||||||
| - nokikana | 1995 | ||||||
| - silkkiuikku | 2004 | ||||||
| - naurulokki | 1969 | ||||||
| Yhdistykset | |||||||
| lintualueyhdistys | |||||||
| kalastuslueyhdistys | |||||||
| järviyhdistys | |||||||


