|
|
| Rivi 4: |
Rivi 4: |
|
| |
|
| ==Nykytila== | | ==Nykytila== |
|
| |
| Aneriojärvi on pintavesityypiltään runsasravinteinen järvi jonka ekologinen tila on tyydyttävä. Kokonaisfosforipitoisuus on ollut vaihteleva ja kesällä selkeästi korkeampi kuin talvella. Kokonaistyppipitoisuus on kesällä noussut viimeisimpänä tarkkailukertana ja talven typpipitoisuus on puolestaan ollut laskussa 1970-luvulta asti. Planktonlevien määrään verrannollinen a-klorofyllipitoisuus on ollut nousussa 2000- luvun jälkeen.
| |
|
| |
| Pintaveden happipitoisuus on pysynyt kohtalaisen tasaisena ja hyvänä mutta alusvedessä voi talvisin esiintyä hapen vajausta. 1970-luvulla pintavedessä esiintyi kesäisin hapen ylikyllästystä, mikä viittaa runsaaseen planktonlevätuotantoon.
| |
|
| |
| Aneriojärven veden humuspitoisuus nousi vuoteen 2000 asti jonka jälkeen se on laskenut sitä edeltäneelle tasolle. Kesällä veden sameus on noussut, erityisesti 1990-luvun jälkeen. Näkösyvyys on pysynyt melko tasaisena kesällä, mutta talvella se on ollut vaihtelevampi. Veden happamuutta ilmaiseva pH-arvo on ollut talvella 6,5-7 ja kesällä noin 7-7,5. Liuenneiden suolojen määrää kuvaava sähkönjohtavuus on pysynyt tasaisena.
| |
|
| |
| <gallery widths=200px heights=120px perrow=3 caption="Aneriojärven vedenlaadun seurantatuloksia 1970-2011">
| |
| Tiedosto:aneriojarvi_ptot.JPG|<span caption="Ravinne"></span>
| |
| Tiedosto:aneriojarvi_ntot.JPG|<span caption="Ravinne"></span>
| |
| Tiedosto:aneriojarvi_klorofylli.JPG|<span caption="Ravinne"></span>
| |
| Tiedosto:aneriojarvi_nakosyvyys.JPG|<span caption="Ravinne"></span>
| |
| Tiedosto:aneriojarvi_o2pinta.JPG|<span caption="Ravinne"></span>
| |
| Tiedosto:aneriojarvi_o2pohja.JPG|<span caption="Ravinne"></span>
| |
| </gallery>
| |
|
| |
|
| == Suojelu == | | == Suojelu == |