Gennarbyviken (92.111.1.001)
Gennarbyviken on keskikokoinen järvi Eteläinen saaristomeri (92) -päävesistössä.
Gennarbyviken on keskikokoinen järvi Eteläinen saaristomeri (92) -päävesistössä.
Rivi 10: | Rivi 10: | ||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
Gennarbyvikenissä pesii muun muassa tukkasotka, telkkä, silkkiuikku, sinisorsa, nokikana ja kaulushaikara. Se on myös kaakkurien tärkeä ruokailualue. | |||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== |
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Gennarbyviken on vanha merenlahti, joka on erotettu merestä Stagsundin kohdalla.Se sijaitsee pääosin Raaseporin, eteläpäässä pieneltä osin myös Hangon kaupungin alueella.
Gennarbyviken padottiin vuonna 1957 teollisuuden raakaveden tarvetta varten. Sen vesi on nykyään makeaa (suolapitoisuus alittaa 0,5 promillea).
Gennarbyvikenissä pesii muun muassa tukkasotka, telkkä, silkkiuikku, sinisorsa, nokikana ja kaulushaikara. Se on myös kaakkurien tärkeä ruokailualue.
Sivua on viimeksi muutettu 19. kesäkuuta 2014 kello 14.47.