Hertunjärvi (04.112.1.362)
Hertunjärvi on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on erinomainen.
Hertunjärvi on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on erinomainen.
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Järven perustiedot== | ==Järven perustiedot== | ||
Hertunjärvi on | Hertunjärvi sijaitsee noin 40 kilometriä Mikkelin keskustasta kaakkoon.Pinta-alaltaan kirkasvetinen Hertunjärvi on 200 neliömetriä ja syvin mitattu kohta on 34 m, (keskisyvyys 7,7 m). | ||
Rannat ovat monesta kohtaa kivikkoisia tai kallioisia. Järveä ympäröi pääosin kangasmetsä. | |||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
| Rivi 10: | Rivi 12: | ||
==Lähteet== | ==Lähteet== | ||
Pohjois-Savon Ympäristökeskus, Etelä-Savon Ympäristökeskus 2004.Vesikasvillisuus pienten järvien tilan ilmentäjänä | Pohjois-Savon Ympäristökeskus, Etelä-Savon Ympäristökeskus, 2004.Vesikasvillisuus pienten järvien tilan ilmentäjänä | ||
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Hertunjärvi sijaitsee noin 40 kilometriä Mikkelin keskustasta kaakkoon.Pinta-alaltaan kirkasvetinen Hertunjärvi on 200 neliömetriä ja syvin mitattu kohta on 34 m, (keskisyvyys 7,7 m). Rannat ovat monesta kohtaa kivikkoisia tai kallioisia. Järveä ympäröi pääosin kangasmetsä.
Hertunjärven ympäristössä on melko paljon vapaa-ajan asuntoja. Rannoilla melko vähän viljelyskäytössä olevaa maata.
Pohjois-Savon Ympäristökeskus, Etelä-Savon Ympäristökeskus, 2004.Vesikasvillisuus pienten järvien tilan ilmentäjänä
Sivua on viimeksi muutettu 30. kesäkuuta 2014 kello 14.55.


