Nummijärvi (24.032.1.009)
Nummijärvi on pieni järvi Kiskonjoki - Perniönjoki (24) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on tyydyttävä.
Nummijärvi on pieni järvi Kiskonjoki - Perniönjoki (24) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on tyydyttävä.
p (pieniä lisäyksiä) |
(Havaintopaikan sivulta lisätietoja) |
||
| Rivi 7: | Rivi 7: | ||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
Nummijärven kalakanta: ahventa, särkeä, sorvaa ja lahnaa runsaasti, haukea kohtalaisesti, madetta, salakkaa ja kiiskeä jonkin verran sekä kuhaa, siikaa ja muikkua istutettu, kanta kaikissa vähäinen, ankeriasta tavattu. Nummijärveen laskevassa Myllyjoessa on esiintynyt taimenta. Suutari on uusi tulokas vuonna 2022, myös ruutanaa esiintyy järvessä. | |||
Jokirapu on aikanaan hävinnyt järvestä, tilalle istutettu 1988 alkaen täplärapua, joka on 2020-luvulla taantunut voimakkaasti. | |||
Kanadanhanhikanta kasvaa | Tavallisimmat vesilinnut ovat: sorsa, härkälintu, kuikka, kanadanhanhi ja telkkä. Joutsenpari eleli koko kesän (2013). Joutsenparilla 5 poikasta (2014). Kanadanhanhikanta kasvaa vähitellen, yksi parvi oli kahdeksan linnun suuruinen. Kaksi harmaahaikaraa eleli ainakin loppukesästä 2013 järvellä, pariskunta näkyi taas heinäkuun lopulla 2014. | ||
Kaksi harmaahaikaraa eleli ainakin loppukesästä 2013 järvellä pariskunta näkyi taas heinäkuun | |||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
7 575 520 m³ <br />0,00758 km³ <br />7 575 520 000 l <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Myllyjoki talviasussa
Nummijärvi on keskirehevä lievästi humusvaikutteinen järvi. (Karjalohjan läntisten järvien perustilan selvitys, Eeva Ranta Länsi-uudenmaan Vesi ja ympäristö ry 199/2010)
Nummijärven kalakanta: ahventa, särkeä, sorvaa ja lahnaa runsaasti, haukea kohtalaisesti, madetta, salakkaa ja kiiskeä jonkin verran sekä kuhaa, siikaa ja muikkua istutettu, kanta kaikissa vähäinen, ankeriasta tavattu. Nummijärveen laskevassa Myllyjoessa on esiintynyt taimenta. Suutari on uusi tulokas vuonna 2022, myös ruutanaa esiintyy järvessä.
Jokirapu on aikanaan hävinnyt järvestä, tilalle istutettu 1988 alkaen täplärapua, joka on 2020-luvulla taantunut voimakkaasti.
Tavallisimmat vesilinnut ovat: sorsa, härkälintu, kuikka, kanadanhanhi ja telkkä. Joutsenpari eleli koko kesän (2013). Joutsenparilla 5 poikasta (2014). Kanadanhanhikanta kasvaa vähitellen, yksi parvi oli kahdeksan linnun suuruinen. Kaksi harmaahaikaraa eleli ainakin loppukesästä 2013 järvellä, pariskunta näkyi taas heinäkuun lopulla 2014.
Sivua on viimeksi muutettu 1. marraskuuta 2022 kello 10.01.


