Orijärvi (13.007.1.002)
Orijärvi on pieni järvi Summajoki (13) -päävesistössä.
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 25: | Rivi 25: | ||
* [http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2014/06/19/Sippolan+Orijärvessä+runsaasti+sinilevää/20142271/4 Orijärvessä havaittu sinilevää, Kouvolan Sanomat 19.6.2014] | * [http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2014/06/19/Sippolan+Orijärvessä+runsaasti+sinilevää/20142271/4 Orijärvessä havaittu sinilevää, Kouvolan Sanomat 19.6.2014] | ||
* [http://www.kymenlaaksonkalatalouskeskus.fi/SVVKHS2006.pdf Summa-, Vehka- ja Virojoen kalastusalueen käyttö- ja hoitosuunnitelma] | * [http://www.kymenlaaksonkalatalouskeskus.fi/SVVKHS2006.pdf Summa-, Vehka- ja Virojoen kalastusalueen käyttö- ja hoitosuunnitelma 2007] | ||
2 220 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Orijärvi sijaitsee Kymenlaaksossa, Kouvolassa, Sippolan kirkonkylän tuntumassa. Se kuuluu Summanjoen vesistöalueeseen ja laskee vetensäpienten ojien kautta Summajokeen.
Orijärven vedenlaatu on hyvä ja vedessä on lievä humusleima. Järvi on lievästi rehevä valuma-alueilta tulevien vesien mukanaan tuoman kuormituksen takia. sen tilaa on hoidettu mm. niittämällä vesikasveja. Hoitokalastukset voisivat myös parantaa järven tilaa. Joinain vuosina järvessä on tavattu sinilevää.
Järvi on suosittu virkistyskalastuskohde. Orijärvessä luontaisesti esiintyviä kalalajeja ovat ainakin särkikalat, ahven sekä hauki. Haukikanta on runsas. Lisäksi järveen on istutettu kuhaa, haukea, säynävää, plankton- ja järvisiikaa. Istutusten myötä järveen on kehittynyt pienet kuha- ja siikakannat.
Orijärvi on ollut aikoinaan hyvä rapujärvi, mutta useat rapuruttotapaukset ovat heikentäneet kannan heikkoon tilaan.
Orijärven läheisyydessä on lintutorni Sippolan kylätoimikunnan lintujen tarkkailuun rakentama muutaman metrin korkuinen torni. Se valmistui samanaikaisesti kun kuivatettu lampi kunnostettiin kylätoimikunnan toimesta samanlaiseksi kuin se oli aikoinaan ollut. Lampi löytyy heti Sippolan kirkonkylän pohjoislaidalta Orijärven ja 375-tien välistä.
Orijärvi tärkeä osa paikallisten asukkaiden viihtyvyyttä. Järvellä on mm. järjestetty pilkkikilpailuja.
Järven rannalla on Orijärven uimaranta, jonka varusteluun kuuluu laituri, wc ja pukukoppi.


