Lappajärvi (14.734.1.002)
Lappajärvi on pieni järvi Kymijoki (14) -päävesistössä.
(järven pinta-ala) |
|||
| Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Järven vedenpintaa on laskettu n. v. 1930 maanviljelyn vuoksi. Tällöin se jakaantui kahteen osaan. Yllä olevassa kartassa näkyy ainoastaan järven | Järven vedenpintaa on laskettu n. v. 1930 maanviljelyn vuoksi. Tällöin se jakaantui kahteen osaan. Yllä olevassa kartassa näkyy ainoastaan järven kaakkoisosa. Molempien osien yhteispinta-ala on noin 31 ha. Ennen laskua se oli yli 41 ha. | ||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
2 220 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Järven vedenpintaa on laskettu n. v. 1930 maanviljelyn vuoksi. Tällöin se jakaantui kahteen osaan. Yllä olevassa kartassa näkyy ainoastaan järven kaakkoisosa. Molempien osien yhteispinta-ala on noin 31 ha. Ennen laskua se oli yli 41 ha.


