Neulalampi (04.272.1.094)
Neulalampi on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä.
| Rivi 4: | Rivi 4: | ||
Neulalampi on matala järvi [[Kuopio]]n Kolmisopessa. Se sijaitsee rehevällä lehtoalueella. | Neulalampi on matala järvi [[Kuopio]]n Kolmisopessa. Se sijaitsee rehevällä lehtoalueella. | ||
Järven valuma-alueen pinta-ala on 409 ha. Valuma-alue koostuu pääasiassa länsipuolen luonnontilaisesta metsästä sekä pohjoispuolen asuin- ja liikealueesta. Neulalampeen laskee | Järven valuma-alueen pinta-ala on 409 ha. Valuma-alue koostuu pääasiassa länsipuolen luonnontilaisesta metsästä sekä pohjoispuolen asuin- ja liikealueesta. Neulalampeen laskee puro [[Kolmisoppi (04.272.1.095)|Kolmisopesta]] ja 3 hulevesiviemäriä. Pohjoisrannalla on jätevesipumppaamon ylivuotoputki. Neulalammesta lähtee puro [[Leväsenlampi (04.272.1.093)|Leväsenlampeen]]. | ||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
154 000 m³ <br />1,54e-4 km³ <br />154 000 000 l <br />
2 080 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Neulalampi on matala järvi Kuopion Kolmisopessa. Se sijaitsee rehevällä lehtoalueella.
Järven valuma-alueen pinta-ala on 409 ha. Valuma-alue koostuu pääasiassa länsipuolen luonnontilaisesta metsästä sekä pohjoispuolen asuin- ja liikealueesta. Neulalampeen laskee puro Kolmisopesta ja 3 hulevesiviemäriä. Pohjoisrannalla on jätevesipumppaamon ylivuotoputki. Neulalammesta lähtee puro Leväsenlampeen.
Vesimassa on talvella lähes hapetonta. Sisäinen kuormitus ei ole käynnistynyt. Veden sähkönjohtavuus on kohonnut huomattavasti. Vedenlaatua on seurattu vuodesta 1982 alkaen. Vesiruttokasvillisuutta on poistettu vuosina 2011 ja 2012. Lammen länsirannan lehto on lähes kokonaisuudessaan Natura -aluetta.
Kolmisopesta laskevaan noroon ja liikealueelta tulevaan hulevesiojaan on rakennettu kosteikot.
Neulalammen kalastoon kuuluvat ahven, hauki, särki, pasuri ja ruutana. Neulalammesta on löydetty 63 putkilokasvilajia, muutama näistä lajeista on Kuopion alueella harvinainen, vesiruttokasvustot voimakkaita.
Neulalammen pohjoisrannalla sijaitsee omakoti- ja liikealue. Neulalampi on osittain Kuopion kaupungin vapaakalastusaluetta.


