Iso Vehkalahti (04.612.1.002)
Iso Vehkalahti on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
Iso Vehkalahti on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
p (kpl jako) |
p (typo) |
||
| Rivi 3: | Rivi 3: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
===Säännöstely=== | ===Säännöstely=== | ||
Iso- ja Pieni | Iso- ja Pieni Vehkalahti on erotettu [[Karjalankosken allas (04.612.2.001)|Karjalankosken altaasta]] pengerryksillä. Iso- ja Pieni Vehkalahtea säännöstellään pumppaamalla vedet korkeammalla olevaan Karjalankosken altaaseen. Tarkoituksena on pitää vedenkorkeudet likimain sillä tasolla kuin ne olivat ennen Karjalankosken voimalaitoksen rakentamista. | ||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
20 386 500 m³ <br />0,0204 km³ <br />20 386 500 000 l <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Iso- ja Pieni Vehkalahti on erotettu Karjalankosken altaasta pengerryksillä. Iso- ja Pieni Vehkalahtea säännöstellään pumppaamalla vedet korkeammalla olevaan Karjalankosken altaaseen. Tarkoituksena on pitää vedenkorkeudet likimain sillä tasolla kuin ne olivat ennen Karjalankosken voimalaitoksen rakentamista.
Sivua on viimeksi muutettu 14. tammikuuta 2016 kello 09.40.


