|
|
| Rivi 255: |
Rivi 255: |
| |AreaVal= | | |AreaVal= |
| |AreaUnit=ha | | |AreaUnit=ha |
| |Kuvaus=Isosaaren edustan havaintopaikkaSivusto on luotu Hausjärven Puujaankylän Valkjärven (Isosaaren eteläpuoli ja Valkjärven eteläosa) käyttöön havaintopaikkana. Ajatuksena on seurata paikallisia olusuhteita (vedenkorkeus, -pintalämpötila ja jääolosuhteet, jne) mahdollisimman hyvän loma-asuntojen virkistyskäytön mahdollistamiseksi. | | |Kuvaus=Isosaaren edustan havaintopaikka. Sivusto on luotu Hausjärven Puujaankylän Valkjärven (Isosaaren eteläpuoli ja Valkjärven eteläosa) käyttöön havaintopaikkana. Ajatuksena on seurata paikallisia olusuhteita (vedenkorkeus, -pintalämpötila ja jääolosuhteet, jne) mahdollisimman hyvän loma-asuntojen virkistyskäytön mahdollistamiseksi. |
| |Tyyppi=Lomamökki | | |Tyyppi=Lomamökki |
| |Ylläpito=experienced | | |Ylläpito=experienced |
| }} | | }} |
Versio 10. tammikuuta 2018 kello 14.45
Property "Image" (as page type) with input value "Tiedosto:</br>#IMGTMPFILE_ObsIMG#" contains invalid characters or is incomplete and therefore can cause unexpected results during a query or annotation process.
whitelist
authorityexpertexperienced
Havainnot – kausivaihtelu
Havainnot – aikasarjat
Muut havainnot
Valkjärvenlahdella niittotalkoot klo 10 alkaen. Veneeseen mukaan "rautaharava", jolla voi vetää pintaan nousseita juurakoita läjityspaikoille.
8. elokuu 2015 00:00
Valkjärvenlahden ulpukan ja Särjenmättään järviruo'on 3. niitto
5. elokuu 2015 00:00
Valkjärvenlahden ulpukan ja Särjenmättään järviruo'on 2. niitto
6. elokuu 2014 00:00
Valkjärven lahden ulpukan kasvustojen leikkaamista
13. elokuu 2013 00:00
jotta lahden lähteiden vesi saadaan virtaamaan paremmin koko järven alueelle
13. elokuu 2013 00:00
toki myös lahden virkistyskäyttö paranee, mahdollistaen myös veneilyn
13. elokuu 2013 00:00
Paikan valokuvat
Yhtenäinen jääpeite (9 cm)
Paikkaan liitetyt linkit