Hankavesi (14.712.1.001)/Rautalampi
Rautalampi on erillinen järvenosa isossa ja monimutkaisessa samanpintaisten altaikkojen yhdistelmässä: Hankavesi (14.712.1.001).
Rautalampi on erillinen järvenosa isossa ja monimutkaisessa samanpintaisten altaikkojen yhdistelmässä: Hankavesi (14.712.1.001).
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
| Rivi 80: | Rivi 80: | ||
==Lähteet== | ==Lähteet== | ||
</ | <references/> | ||
[[Luokka:LakeAdmin]] | [[Luokka:LakeAdmin]] | ||
Rautalammen pinta-ala on 157 ha, keskisyvyys on vain 0,8 m ja suurin syvyys 5,2 m.
Rautalammen vesienhoidolle on asetettu tavoitteita Pohjois-Savon vesienhoidon toimenpideohjelmassa. Lisätietoja järven nykytilasta ja vesienhoidon tavoitteista löydät tiivistetysti Rautalammen kunnostuskortista.
Rautalammen tila on tyydyttävä. Se on selvästi rehevöitynyt. Sen kunnostamiseksi on suunniteltu pohjapadon rakentamista, venerannan ruoppausta, ravintoketjukunnostusta ja hapetusta, kunhan rahoitus varmistuu.
Rautalampi-järven kunnostamiseksi on perustettu Rautalampi-järven suojeluyhdistys ry. Yhdistyksen jäseneksi voi liittyä kuka tahansa järven kunnostamisesta kiinnostunut.
Rautalammessa oli elokuussa 2019 laaja kalakuolema, jonka aikana järvestä kerättiin jopa 3 000 kg kuolleita kaloja. Kalakuolemien syynä oli vedenlaadun heikko tila. Kalakuolemia edes auttoivat järven mataluus, jonka takia veden lämpötila nousi 26–30 °C, erittäin runsaat leväkukinnot sekä pitkään jatkunut heikko happitilanne.[1]
Rautalampi on antanut nimensä Rautalammin kunnalle. Järvestä on aikanaan nostettu järvimalmia.
Sivua on viimeksi muutettu 3. kesäkuuta 2020 kello 12.27.


