Talviseuranta
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
__NOTOC__[[Luokka:Tunniste]][[TagName::talviseuranta| ]]{{JwFloat|none|100|[[Tiedosto:Talviseuranta-logo.png|224px|right|link=http://www.talviseuranta.fi]] | __NOTOC__[[Luokka:Tunniste]][[TagName::talviseuranta| ]]{{JwFloat|none|100|1=[[Tiedosto:Talviseuranta-logo.png|224px|right|link=http://www.talviseuranta.fi]] | ||
[[TagShort::Talviseuranta on [http://www.luonto-liitto.fi Luonto-Liiton] ja [http://www.syke.fi SYKEn] yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa toteuttama kampanja, jossa kannustetaan tarkkailemaan talvista luontoa sekä lumeen ja jäähän liittyviä ilmiöitä.]]<br /><br />Talviseurannalle on tehty oma verkkosovellus – Talviseurantalähetti – jolla havaintoja on helppo tallentaa vaikka älypuhelimella.<br/><br/>{{Button|[https://www.jarviwiki.fi/talviseurantalahetti/ Käynnistä Talviseurantalähetti]}}}} | [[TagShort::Talviseuranta on [http://www.luonto-liitto.fi Luonto-Liiton] ja [http://www.syke.fi SYKEn] yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa toteuttama kampanja, jossa kannustetaan tarkkailemaan talvista luontoa sekä lumeen ja jäähän liittyviä ilmiöitä.]]<br /><br />Talviseurannalle on tehty oma verkkosovellus – Talviseurantalähetti – jolla havaintoja on helppo tallentaa vaikka älypuhelimella.<br/><br/>{{Button|[https://www.jarviwiki.fi/talviseurantalahetti/ Käynnistä Talviseurantalähetti]}}}} | ||
<div class="right-33"> | <div class="right-33"> | ||
<div class="jw-float-
Talviseuranta on Luonto-Liiton ja SYKEn yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa toteuttama kampanja, jossa kannustetaan tarkkailemaan talvista luontoa sekä lumeen ja jäähän liittyviä ilmiöitä.
Talviseurannalle on tehty oma verkkosovellus – Talviseurantalähetti – jolla havaintoja on helppo tallentaa vaikka älypuhelimella.
-width-100">
21. huhtikuu 2026 20:09 |
21. huhtikuu 2026 16:45 |
20. huhtikuu 2026 19:08 |
20. huhtikuu 2026 19:07 |
Uusimmat havainnot
Pallasjärven valuma-alue (65.652)/HV
Virhe lausekkeessa: odottamaton /-operaattori kg/cm² (Lumikuorma)
Suksilla.
Välijärvi (74.021.1.051)/Luikonsaari
Yhtenäinen jääpeite (18 cm)
Muutaman päivän kireä pakkanen on hieman kasvattanut jään paksuutta, vaikka 5-10 sentin uusi lumi jonkin verran eristääkin.
Muonionjärven alue (67.422)/Havaintopaikka 1
Virhe lausekkeessa: odottamaton /-operaattori kg/cm² (Lumikuorma)
Upottaa kävellessä.
Luosojoen valuma-alue (02.014)/Teerisuontie87
Aurinko paistaa ja hanki tiivistyy.
Luosojoen valuma-alue (02.014)/Teerisuontie87
Lumikinos painuu. Pohjaveden pinta nousee nyt 15 mm/vrk.
Pallasjärven valuma-alue (65.652)/Pallaskero 2
Virhe lausekkeessa: odottamaton /-operaattori kg/cm² (Lumikuorma)
Vesijärvi (14.241.1.001)/Vääksy, vanha keskusta
Ei jäätä
Vesi alijäähtynyt ja kertyy paikoittain pohjaan pohjajääksi.
Kiimajoen alue (35.381)/Luontokoulun laavun silta
Osittain jäässä
Välijärvi (74.021.1.051)/Luikonsaari
Yhtenäinen jääpeite (51 cm)
Vaikka lunta ei ole enää edes metsässä, jääkerros on jopa puoli metriä paksu.
Jerisjoen alaosan alue (67.471)/Havaintopaikka 4
Virhe lausekkeessa: odottamaton /-operaattori kg/cm² (Lumikuorma)
Liikkeellä jalan, ei kantoa.
Yläneenjoen alaosan alue (34.041)/Yläneenjoki, Laituritie
Talvinen vesimittaus tuo omat haasteensa, mutta hyvin selvittiin.
Sääksjärvi (23.097.1.002)/Sääksjärvi
Yhtenäinen jääpeite (23 cm)
Jäänpaksuus 22,5 cm, teräsjäätä. Jään päällä lunta keskimäärin 12 cm.
Ekojärven valuma-alue (35.787)/Rusthollinkangas
9 cm (Lumipeitteen paksuus)
Luminäytteen paino 14,5 g (sisältäen muovipussin painon 3,5 g) ja näytelieriön halkaisija 35 mm
Jerisjoen alaosan alue (67.471)/Havaintopaikka 1
Virhe lausekkeessa: odottamaton /-operaattori kg/cm² (Lumikuorma)
Hanki kantaa jalan lähes kaikkialla.
Virhe lausekkeessa: odottamaton /-operaattori kg/cm² (Lumikuorma)
Vihiojan valuma-alue (35.215)/Karosenpuisto
Lumiukko (erinomainen kunto)
Lumiukko oli huomattavan pieni, alle metrin mittainen.
Ristiselän - Murtoselän alue (14.231)/Havaintopaikka 4
Lumiukko (hyvä kunto)
Tämä lumiukko asustaa Ladun majalla Jyväskylässä. Ukolla on koira kaverina. Kaverukset ovat ohuen lumipeitteen peittämät, mutta tomerasti tolpillaan ja hymyt huulilla.
Kuusamojärven lähialue (74.031)/Autioaho, niitty
Virhe lausekkeessa: odottamaton /-operaattori kg/cm² (Lumikuorma)
Minä saan eri arvoja tiheydelle kuin tää teidän kaatumatautinen sivusto. Tarkistakaa kaava! Mun mittatötterö on sisähalkaisiltaan 90 mm. Tutkin myös lumikerrokset; alimpana karkeaa lunta, sormet uppoaa, 29–30 cm kohdalla noin 2 mm paksu jääkerros, pinnassa melkeinpä puuterilunta, nyrkki uppoaa.
Pallasjärven valuma-alue (65.652)/Havaintopaikka 2
Virhe lausekkeessa: odottamaton /-operaattori kg/cm² (Lumikuorma)
Suksilla.
Jerisjoen alaosan alue (67.471)/Havaintopaikka 4
37 kg/m² (Lumikuorma)
Liikkeellä jalan. Lumikohdat kantaa hieman.
Iso-Uurainen (14.655.1.002)/Täkylahti
Yhtenäinen jääpeite (56 cm)
Jään kokonaispaksuus 56 cm. Alimpana 22 cm kirkasta teräsjäätä, siihen kiinittyneena 19 cm kohvajäätä, eri sameusasteita. Kiinni olevan kohvajään yläpuolella on 2–3 cm rako joka oli täyttyneenä vedellä/sohjolla. Päällimmäisenä on 9 cm kohvakerros. Lunta jään päällä mittaiskohdalla 3 cm, kautta järven on paikoin lumettomia laikkuja, rannan tuntumassa paikoin kinoksissa yli 20 cm lunta. Ei vettä jään päällä.
Puula (14.923.1.001)/Marjoniemi
Puula jäässä, kirkas pakkasilma -23 Celsiusta.
Iso-Uurainen (14.655.1.002)/Täkylahti
Yhtenäinen jääpeite (50 cm)
Jään kokonaispaksuus 50 cm. Alimpana on 30 cm kirkas teräsjääkerros, ylimpänä 20 cm kohvakerros. Mittauspaikka n. 50 m päästä rannasta. Jään päällä oli lunta 14 cm. Reiän kairaamisen jälkeen vedenpinta asettui 4 cm jään yläreunan tasan alapuolelle.
Päijänne (yhd.)/Jyskän uimaranta
Käpytikka
Niin kesy että voi mennä ihan lähelle, ei lähe millään tuosta ruokintapaikalta. Ei meteli haittaa.
Iso-Uurainen (14.655.1.002)/Täkylahti
Yhtenäinen jääpeite (21 cm)
Jään kokonaispaksuus 21 cm. Alimpana on 11 cm kirkas teräsjääkerros, ylimpänä 3 cm kohvakerros. Näiden välissä vesi-/sohjokerros 7 cm. Mittauspaikka n. 50 m päästä rannasta. Jään päällä oli lunta 0–3 cm. Reiän kairaamisen jälkeen vedenpinta asettui jään yläreunan tasalle.
Keravanjoen alaosan alue (21.091)/Havaintopaikka 1
Jäässä oleva lammikko
Sääjärvi (35.840.1.004)/Metsänvartijan tila, Haitintupa
Yhtenäinen jääpeite (13 cm)
Kairattu reikiä n. 10 kpl, arvio jään paksuudesta. Hyvin kesti luistella.
Päijänne (yhd.)/Haapasaaren luonnonsuojelualue
Lumikon jäljet
Palokkajärvi (14.291.1.001)/Havaintopaikka 1
Osittain jäässä
Palokkajärven rannat on jäässä, järven keskiosassa on vielä sulaa vettä.
Osittain jäässä
Lumiukko (hyvä kunto)
Lumiukko oli vielä hieman kesken. Näin myös lumivuoria ja lumienkeleitä.
Sivua on viimeksi muutettu 15. huhtikuuta 2021 kello 12.40.


