Hirvijärvi (36.062.1.001)
Hirvijärvi on pieni järvi Karvianjoki (36) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on tyydyttävä.
Hirvijärvi on pieni järvi Karvianjoki (36) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on tyydyttävä.
| Rivi 8: | Rivi 8: | ||
Hirvijärven veden happipitoisuus on kesällä hyvä pintavedessä, mutta pohjan lähellä hapen määrä voi laskea. Talvisin järvessä voi esiintyä hapen vajausta pintaveteen asti. Vesi on voimakkaasti humuspitoista ja melko sameaa. Näkösyvyys on ollut mittauksissa enimmilläänkin vain 0,8 m. Veden happamuutta ilmaiseva pH-arvo on ollut seurantavuosina kesällä 6,6-6,9 ja talvella 6,1-6,6. Liuenneiden suolojen määrää kuvaava sähkönjohtavuus on vaihdellut 2000-luvulla välillä 5-10 mS/m, mikä ilmentää tavanomaista suolojen määrää vedessä. | Hirvijärven veden happipitoisuus on kesällä hyvä pintavedessä, mutta pohjan lähellä hapen määrä voi laskea. Talvisin järvessä voi esiintyä hapen vajausta pintaveteen asti. Vesi on voimakkaasti humuspitoista ja melko sameaa. Näkösyvyys on ollut mittauksissa enimmilläänkin vain 0,8 m. Veden happamuutta ilmaiseva pH-arvo on ollut seurantavuosina kesällä 6,6-6,9 ja talvella 6,1-6,6. Liuenneiden suolojen määrää kuvaava sähkönjohtavuus on vaihdellut 2000-luvulla välillä 5-10 mS/m, mikä ilmentää tavanomaista suolojen määrää vedessä. | ||
Tekijä: Varsinais-Suomen ELY-keskus, 19.6.2012 | |||
<gallery widths=200px heights=120px perrow=3 caption="Hirvijärven vedenlaadun seurantatuloksia 1970-2011"> | <gallery widths=200px heights=120px perrow=3 caption="Hirvijärven vedenlaadun seurantatuloksia 1970-2011"> | ||
| Rivi 17: | Rivi 19: | ||
Tiedosto:HirvijarviO2pohja.JPG | Tiedosto:HirvijarviO2pohja.JPG | ||
</gallery> | </gallery> | ||
Tekijä: Varsinais-Suomen ELY-keskus, 19.6.2012 | |||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Hirvijärvi on pintavesityypiltään matala runsashumuksinen järvi, jonka ekologinen tila on hyvä. Vedessä on runsaasti fosforia ja melko runsaasti myös typpeä. Planktonlevien määrään verrannollinen a-klorofyllipitoisuus vastaa rehevien järvien pitoisuuksia.
Hirvijärven veden happipitoisuus on kesällä hyvä pintavedessä, mutta pohjan lähellä hapen määrä voi laskea. Talvisin järvessä voi esiintyä hapen vajausta pintaveteen asti. Vesi on voimakkaasti humuspitoista ja melko sameaa. Näkösyvyys on ollut mittauksissa enimmilläänkin vain 0,8 m. Veden happamuutta ilmaiseva pH-arvo on ollut seurantavuosina kesällä 6,6-6,9 ja talvella 6,1-6,6. Liuenneiden suolojen määrää kuvaava sähkönjohtavuus on vaihdellut 2000-luvulla välillä 5-10 mS/m, mikä ilmentää tavanomaista suolojen määrää vedessä.
Tekijä: Varsinais-Suomen ELY-keskus, 19.6.2012
Tekijä: Varsinais-Suomen ELY-keskus, 19.6.2012
Sivua on viimeksi muutettu 19. kesäkuuta 2012 kello 08.41.


