Sopajärvi (16.005.1.003)/
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 8: | Rivi 8: | ||
! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Sopajärvi (16.005.1.003)|Sopajärvi]] | ! bgcolor="#C6E5C6" colspan="6"|[[Sopajärvi (16.005.1.003)|Sopajärvi]] | ||
|- | |- | ||
| [[Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus|Uudenmaan ely]] || colspan="6" | YSA | | [[Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus|Uudenmaan ely]] || colspan="6" | [[YSA]] | ||
|- | |||
| [[Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus|Uudenmaan ely]] || colspan="6" | [[LVO]] | |||
|- | |- | ||
| EUNIS EEA|| colspan="6" | 195486 [http://eunis.eea.europa.eu/sites/195486] | | EUNIS EEA|| colspan="6" | 195486 [http://eunis.eea.europa.eu/sites/195486] | ||
Versio 17. heinäkuuta 2012 kello 23.46
| Sopajärven luonnonsuojelualue | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sopajärvi | ||||||
| Uudenmaan ely | YSA | |||||
| Uudenmaan ely | LVO | |||||
| EUNIS EEA | 195486 [1] | |||||
| kunta | Myrskylä | |||||
| ympäristötoimi | Askola | |||||
| Omistaja | ||||||
| Pinta-ala | 1 ha | |||||
| Tontti | 504-405-876-1 | |||||
| Sijainti | ||||||
| Itäistä pituutta | E 438860 | |||||
| Pohjoista leveyttä | N 6728662 | |||||
| MGRS | ||||||
| Kartta | ||||||
| - Karttapaikka | [2] | |||||
| - Open Street Map | [3] | |||||
| Kasvit | ||||||
| Puut | ||||||
| Pensaat | ||||||
| Kukat ja ruohot | ||||||
| Sammaleet ja jäkälät | ||||||
| Maaeläimet | ||||||
| Kalat | ||||||
| Yhdistykset | ||||||
| lintualueyhdistys | ||||||
| kalastuslueyhdistys | ||||||
| järviyhdistys | ||||||
Sopajärvi on myös yksityinen luonnonsuojelualue entisen Uudenmaan ympäristökeskuksen ja 1. tammikuuta 2010 aloittaneen nykyisen Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen alueella. Sopajärvestä tuli luonnonsuojelualue 2004.
Askolan kunnalla ja Myrskylän kunnalla on yhteinen ympäristötoimi ja Sopajärveen liittyviä kysymyksiä hallinnoidaan Askolasta sekä teknisiin kysymyksiin liittyen Myrskylän kunnan teknisestä toimesta.


