Pinkjärvi (83.027.1.001)
Pinkjärvi on pieni järvi Selkämeren rannikkoalue (83) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
Pinkjärvi on pieni järvi Selkämeren rannikkoalue (83) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
| Rivi 4: | Rivi 4: | ||
==Nykytila== | ==Nykytila== | ||
Pinkjärvi on pintavesityypiltään matala runsashumuksinen järvi, jonka ekologinen tila on hyvä. Vedessä on kohtalaisesti fosforia ja melko runsaasti typpeä. Veden kokonaisfosforipitoisuus on hieman noussut pitkällä aikavälillä. Planktonlevien määrään verrannollinen a-klorofyllipitoisuus on yleensä ollut melko pieni, mutta järvessä esiintyvä limalevä voi selittää ajoittain suuret klorofyllipitoisuudet. | |||
Pintaveden happipitoisuus on ollut kesällä hyvä, mutta heikentynyt talvella pitkällä aikavälillä. Myös pohjanläheisessä vedessä happitilanne on ollut kesäisin hyvä, mutta talvisin on esiintynyt voimakasta hapen vajausta. | |||
Tekijä: Varsinais-Suomen ELY-keskus | Pinkjärven vesi on voimakkaasti humuspitoista ja talvinen humuksisuus on kasvanut pitkällä aikavälillä. Vesi on hieman sameaa varsinkin kesällä. Veden näkösyvyys on kuitenkin ollut kesäisin melko hyvä, eikä muutoksia ole osoitettavissa pienestä seuranta-aineistosta. Veden happamuutta ilmaiseva pH-arvo on ollut kesäisin selvästi korkeampi kuin talvisin, mikä liittyy veden planktonlevätuotantoon. Talviset pH-arvot ovat laskeneet 2000-luvulla alimmillaan melko happamiksi. Liuenneiden suolojen määrää kuvaava sähkönjohtavuus on laskenut selvästi pitkällä aikavälillä. | ||
Tekijä: Varsinais-Suomen ELY-keskus 14.8.2013 | |||
<gallery widths=200px heights=120px perrow=3 caption="Pinkjärven vedenlaadun seurantatuloksia 1970-2011"> | <gallery widths=200px heights=120px perrow=3 caption="Pinkjärven vedenlaadun seurantatuloksia 1970-2011"> | ||
6 761 510 m³ <br />0,00676 km³ <br />6 761 510 000 l <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Pinkjärvi on pintavesityypiltään matala runsashumuksinen järvi, jonka ekologinen tila on hyvä. Vedessä on kohtalaisesti fosforia ja melko runsaasti typpeä. Veden kokonaisfosforipitoisuus on hieman noussut pitkällä aikavälillä. Planktonlevien määrään verrannollinen a-klorofyllipitoisuus on yleensä ollut melko pieni, mutta järvessä esiintyvä limalevä voi selittää ajoittain suuret klorofyllipitoisuudet.
Pintaveden happipitoisuus on ollut kesällä hyvä, mutta heikentynyt talvella pitkällä aikavälillä. Myös pohjanläheisessä vedessä happitilanne on ollut kesäisin hyvä, mutta talvisin on esiintynyt voimakasta hapen vajausta.
Pinkjärven vesi on voimakkaasti humuspitoista ja talvinen humuksisuus on kasvanut pitkällä aikavälillä. Vesi on hieman sameaa varsinkin kesällä. Veden näkösyvyys on kuitenkin ollut kesäisin melko hyvä, eikä muutoksia ole osoitettavissa pienestä seuranta-aineistosta. Veden happamuutta ilmaiseva pH-arvo on ollut kesäisin selvästi korkeampi kuin talvisin, mikä liittyy veden planktonlevätuotantoon. Talviset pH-arvot ovat laskeneet 2000-luvulla alimmillaan melko happamiksi. Liuenneiden suolojen määrää kuvaava sähkönjohtavuus on laskenut selvästi pitkällä aikavälillä.
Tekijä: Varsinais-Suomen ELY-keskus 14.8.2013
Tekijä: Varsinais-Suomen ELY-keskus 16.8.2012
Sivua on viimeksi muutettu 15. elokuuta 2013 kello 14.15.


