Velkoja (35.233.1.005)
Velkoja on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä.
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Järvi löytyy Hämeenlinnasta keskeltä Miemalan, Alikylän ja Perttulan kyliä kaakkoon Valtatie 3 ja Turun Valtatie 10 liittymästä. Järvi on kooltaan noin 2 hehtaaria ja maksimisyvyys noin 5m. Järveä kutsutaan yleensä Velkojanlammeksi, johtuen sen pienestä koosta. | |||
Järven vesi on lievästi humuksista ja puskurikyvyltään hyvää. Kesäisin vesi voi olla huomattavan vihreän väristä, johtuen levän suuresta määrästä. | |||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
Järven veden laatu on arvioitu tyydyttäväksi. Hygieniseltä laadultaan se on kuitenkin puhdas. | |||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
Järven rannalla kasvaa arvokas jalopuumetsä, joka on rahoitettu pähkinäpensaan kasvun vuoksi. | |||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== |
490 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Järvi löytyy Hämeenlinnasta keskeltä Miemalan, Alikylän ja Perttulan kyliä kaakkoon Valtatie 3 ja Turun Valtatie 10 liittymästä. Järvi on kooltaan noin 2 hehtaaria ja maksimisyvyys noin 5m. Järveä kutsutaan yleensä Velkojanlammeksi, johtuen sen pienestä koosta.
Järven vesi on lievästi humuksista ja puskurikyvyltään hyvää. Kesäisin vesi voi olla huomattavan vihreän väristä, johtuen levän suuresta määrästä.
Järven veden laatu on arvioitu tyydyttäväksi. Hygieniseltä laadultaan se on kuitenkin puhdas.
Järven rannalla kasvaa arvokas jalopuumetsä, joka on rahoitettu pähkinäpensaan kasvun vuoksi.