Käkilammi (35.840.1.005)
Käkilammi on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä.
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Käkilammi on pieni, vain noin 10ha kokoinen vesistö. Syvyyttä lammella on noin 1,4m. Lammen sijaitsee Janakkalan kunnassa koilliseen Turengista ja kaakkoon Sääjärvestä. Lammen ranta-alueet on lähes kokonaan suota, joka rajoittaa sen käyttöä. Lampi laskee Sääjärveen ja veden vaihtuvuus on melko nopeaa. | |||
Järven vesi on tumman väristä ja erittäin humuspitoista. Vesi on myös hapanta. Voimakkaasta rehevöitymisestä ja korkeasta humuspitoisuudesta johtuen lammen happitilanne on erittäin hälyyttävä. On epäilty ettei happea välttämättä olisi ollenkaan, koska sen kulutus on niin voimakasta. | |||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
Järven tila ja veden laatu on luokiteltu huonoksi. | |||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
Lampi soveltuu virkistyskäyttöön huonosti. | |||
==Tarut ja tositarinat== | ==Tarut ja tositarinat== | ||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== | ||
1 510 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Käkilammi on pieni, vain noin 10ha kokoinen vesistö. Syvyyttä lammella on noin 1,4m. Lammen sijaitsee Janakkalan kunnassa koilliseen Turengista ja kaakkoon Sääjärvestä. Lammen ranta-alueet on lähes kokonaan suota, joka rajoittaa sen käyttöä. Lampi laskee Sääjärveen ja veden vaihtuvuus on melko nopeaa.
Järven vesi on tumman väristä ja erittäin humuspitoista. Vesi on myös hapanta. Voimakkaasta rehevöitymisestä ja korkeasta humuspitoisuudesta johtuen lammen happitilanne on erittäin hälyyttävä. On epäilty ettei happea välttämättä olisi ollenkaan, koska sen kulutus on niin voimakasta.
Järven tila ja veden laatu on luokiteltu huonoksi.
Lampi soveltuu virkistyskäyttöön huonosti.


