Suurijärvi (04.271.1.057)
Suurijärvi on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
Suurijärvi on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 28: | Rivi 28: | ||
| 2006 || Järvisiika || 1 kk || 850 | | 2006 || Järvisiika || 1 kk || 850 | ||
|- | |- | ||
| 2008 || Kuha || 1 kk || 1935|-} | | 2008 || Kuha || 1 kk || 1935 | ||
|-} | |||
==Kasvillisuus== | ==Kasvillisuus== | ||
2 792 140 m³ <br />0,00279 km³ <br />2 792 140 000 l <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Suurijärvi on Unnukan vesistöalueella, Leppävirralla Pohjois-Savon maakunnassa sijaitseva 116,8 hehtaarin kokoinen järvi. Järven keskisyvyys on 2,4 metriä ja maksimisyvyys 16,0 metriä.
Rannat ovat enimmäkseen loivia, mutta pohjoisosassa on myös jyrkempää penkerettä. Pohjanlaadultaan Suurijärvi on vaihtelevasti savea, hiekkaa tai mutaliejua. (Pohjois-Savon ympäristökeskus, 2004)
Valuma-alueen lähiympäristö on sekapuustoista kangasmetsää ja peltomaata. Luoteisrannalla myös ojitettuja suoalueita. (Pohjois-Savon ympäristökeskus, 2004)
Suurijärven lähiympäristön savikkoalueille epäillään olevan vaikutusta vedenlaatuun ja tämä on ollut kunnostussuunnittelun kohteena. Ranta-asukkaiden havaintojen mukaan vesikasvillisuus on lisääntynyt selvästi ja syyksi epäillään veden säännöstelyä.(Pohjois-Savon ympäristökeskus, 2004)
Suurijärven saaliskalalajeihin kuuluvat kuha, hauki, lahna, made ja siika. Happikadon takia Suurijärveen on tehty 2000-2009 kalaistutuksia osana kunnostustoimenpiteitä.
Yleisimpiä lajeja ovat kelluslehtiset ulpukka ja uistinvita, isovesiherne, vesitatar, ja järviruoko.
Suurijärvellä on havaittu erittäin uhanalainen hentonäkinruoho. (SYKE, 2011)
Rannoilla on kymmenen vapaa-ajanasuntoa ja useita maatiloja. (Pohjois-Savon ympäristökeskus, 2004)
Pohjois-Savon ympäristökeskus, Etelä-Savon ympäristökeskus, 2004. Vesikasvillisuus pienten järvien tilan ilmentäjänä.
SYKE, 2011. www-sivu. Uhanalaisten näkinruohojen suojelua tehostetaan. http://www.syke.fi/fi-FI/SYKE_Info/Viestintaaineistot/Tiedotteet/Uhanalaisten_nakinruohojen_suojelua_teho%282169%29 Päivitetty 26.8.2011. Luettu 16.7.2014.
| Istutusvuosi | Kalalaji | Ikä | Istukkaiden määrä |
|---|---|---|---|
| 2000 | Kuha | 1 kk | 1100 |
| 2002 | Kuha | 1 kk | 550 |
| Planktonsiika | 1 kk | 650 | |
| 2004 | Planktonsiika | 1 kk | 400 |
| 2006 | Järvisiika | 1 kk | 850 |
| 2008 | Kuha | 1 kk | 1935 |
Sivua on viimeksi muutettu 16. heinäkuuta 2014 kello 10.33.


