Vuorilampi (14.291.1.004)
Vuorilampi on pieni järvi Kymijoki (14) -päävesistössä.
| Rivi 8: | Rivi 8: | ||
==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ==Kalat, linnut ja muu vesiluonto== | ||
Lampi on pieni, eikä kovin suosittu kalastuskohde, mutta särkiä ja ahvenia siellä on raportoitu olevan. Pienuutensa vuoksi lammessa ei ole oikeastaan vesilintuja, mutta ympäröivissä metsissä on yleisimpiä suomalaisia metsälintuja, kuten tiaisia. Kasvusto lammen ympärillä on pääosin perineistä kuusikkoa, joka luultavasti selittää alhaisen pH:n. | |||
==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ==Asutus ja vesistön käyttötavat== | ||
169 400 m³ <br />1,694e-4 km³ <br />169 400 000 l <br />
590 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Vuorilampi on pieneksi lammeksi huomattavan syvä, 16 metriä ja erittäin pyöreä. Siksi arvellaan, että lampi on meteorin aiheuttama. Lampi sijaitsee Jyväskylässä Laajavuoren kaupunginosassa samannimisen hiihtokeskuksen vieressä.
Lampi on lievästi rehevöitynyt ja sillä on lievä humusleima. pH on lievästi hapan 6,4. Lampea ympäröivä alue on ahkerassa vapaa-ajankäytössä, eikä tiedossa ole suunniteltuja kunnostustoimenpiteitä tilan parantamiseksi.
Lampi on pieni, eikä kovin suosittu kalastuskohde, mutta särkiä ja ahvenia siellä on raportoitu olevan. Pienuutensa vuoksi lammessa ei ole oikeastaan vesilintuja, mutta ympäröivissä metsissä on yleisimpiä suomalaisia metsälintuja, kuten tiaisia. Kasvusto lammen ympärillä on pääosin perineistä kuusikkoa, joka luultavasti selittää alhaisen pH:n.


