Korpinen (04.641.1.003)
Korpinen on keskikokoinen järvi Vuoksi (04) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
Korpinen on keskikokoinen järvi Vuoksi (04) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
| Rivi 15: | Rivi 15: | ||
Järven menovirtaamia on SYKEn rekisterissä vuodesta 1957 alkaen. Keskivirtaama on ollut 18 m3/s, keskiylivirtaama 74 m3/s ja keskialivirtaama 0,0 m3/s. Suurin virtaama on ollut 138 m3/s (toukokuussa 1989). | Järven menovirtaamia on SYKEn rekisterissä vuodesta 1957 alkaen. Keskivirtaama on ollut 18 m3/s, keskiylivirtaama 74 m3/s ja keskialivirtaama 0,0 m3/s. Suurin virtaama on ollut 138 m3/s (toukokuussa 1989). | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Korpinen !! | |||
|- | |||
| Säännöstelyn aloitus || 1956 | |||
|- | |||
| Säännöstelyn tavoitteet || Voimatalous | |||
|- | |||
| Säännöstelyn luvanhaltija || Savon Voima Oyj | |||
|- | |||
| Luvan mukainen säännöstelyväli || 2,5 m | |||
|- | |||
| Koko vuoden vedenkorkeuden vaihtelu keskimäärin || 1,6 m | |||
|- | |||
| Säännöstelyn yläraja || NN +110,50 m | |||
|- | |||
| Säännöstelyn yläraja kesäkuukausina || NN +110,20 m | |||
|- | |||
| Säännöstelyn alaraja || NN +109,5 m | |||
|- | |||
| Säännöstelyn alaraja kevätkuukausina || 30.4. NN +108,00 m, 31.5. NN +109,70 m | |||
|} | |||
==Säännöstely== | ==Säännöstely== | ||
24 577 700 m³ <br />0,0246 km³ <br />24 577 700 000 l <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Saarensalmi kuvattuna Korpisaaresta etel...
Korpinen sijaitsee Pohjois-Savossa, Vuoksen vesistön Nilsiän reitillä. Järven ala on 6,3 km², keskisyvyys 3,8 m ja suurin syvyys 21 m.
Järvessä on useita pienehköjä saaria ja yksi isohko, Hovinsaari (41 ha).
Valuma-alueen ala on järvi mukaan lukien 1595 km², josta vettä 9,5 %. Valtaosan valuma-alueesta muodostaa Sälevästä laskeva yläpuolinen Nilsiän reitti, 1132 km².
Korpisen vedenkorkeuksia on SYKEn rekisterissä vuodesta 1917 alkaen. Keskivedenkorkeus on ollut N60+110,26 m ja keskimääräinen vuotuinen vaihtelu 151 cm. Ylin vedenkorkeus on ollut N60+111,81 m (kesäkuussa 1924) ja alin N60+108,09 m (huhtikuussa 1958), joten äärivaihtelu on ollut 372 cm.
Korpinen laskee Syväriin kahta uomaa; Atron voimalaitoksen ja Atronjoen kautta. Voimalaitoksen yläpuolinen Karsanjärvi on Pohjois-Savon ainoa tekojärvi. Sen pinta on samassa tasossa Korpisen pinnan kanssa.
Järven menovirtaamia on SYKEn rekisterissä vuodesta 1957 alkaen. Keskivirtaama on ollut 18 m3/s, keskiylivirtaama 74 m3/s ja keskialivirtaama 0,0 m3/s. Suurin virtaama on ollut 138 m3/s (toukokuussa 1989).
| Korpinen | |
|---|---|
| Säännöstelyn aloitus | 1956 |
| Säännöstelyn tavoitteet | Voimatalous |
| Säännöstelyn luvanhaltija | Savon Voima Oyj |
| Luvan mukainen säännöstelyväli | 2,5 m |
| Koko vuoden vedenkorkeuden vaihtelu keskimäärin | 1,6 m |
| Säännöstelyn yläraja | NN +110,50 m |
| Säännöstelyn yläraja kesäkuukausina | NN +110,20 m |
| Säännöstelyn alaraja | NN +109,5 m |
| Säännöstelyn alaraja kevätkuukausina | 30.4. NN +108,00 m, 31.5. NN +109,70 m |
Sivua on viimeksi muutettu 31. lokakuuta 2014 kello 08.38.


