Inhanlammi (21.034.1.002)
Inhanlammi on pieni järvi Vantaa (21) -päävesistössä.
| Rivi 21: | Rivi 21: | ||
==Aiheesta muualla== | ==Aiheesta muualla== | ||
[http://kartta.hyvinkaa.fi/ Hyvinkään karttapalvelu] | |||
520 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Inhanlammi, joka tunnetaan myös nimellä Inhantammi, on pieni, vain hehtaarin kokoinen voimakkaasti mutkittelevan Koirajoen laajentuma Hyvinkään länsirajan tuntumassa. Lampi on syntynyt joen patoamisen seurauksena ja syvyyttä sillä on enimmillään noin 5 m. Koirajoki alkaa Lopen puolelta turvetuotanto- ja suovaltaisilta alueilta, josta se kulkee Läyliäisen kylän läpi jatkaen peltovaltaista aluetta kohti Hyvinkään rajaa. Hieman ennen Hyvinkään rajaa Koirajoki virtaa toisen patoamisen seurauksena syntyneen lammen, Patojan Lammin, läpi ja sieltä noin kilometrin pituisen matkan Inhanlammiin. Inhanlammesta Koirajoki laskee edelleen Kytäjärveen. Inhanlammin rannalla on muutama rakennus, mutta muuten rannat ja lähiympäristö ovat pääosin peltoa.
Inhanlammen itäosasta on otettu vesinäytteitä vain vuonna 1984 maaliskuun lopussa ja heinäkuun puolivälissä. Happitilanne oli hyvä, kuten voidaan olettaa läpivirtauksen takia, ja veden pH oli neutraali. Ravinnepitoisuudet olivat korkeat, rehevän järven tasoa. Kesän näytteessä kokonaisfosforipitoisuus oli 79 µg/l ja kokonaistyppipitoisuus 1200 µg/l. Veden laatu on Koirajokea vastaava, vuodenaikaisvaihtelu veden laadussa on suuri ja kiintoainesta voi huuhtoutua lähialueen pelloilta sateisina aikoina.
Alueella toimii Kytöjärven kalastuskunta.


