Pikku-Petonen (04.272.1.089)
Pikku-Petonen on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä.
(tietoja) |
|||
| Rivi 4: | Rivi 4: | ||
Pikku-Petonen on järvi Petosella [[Kuopio]]ssa. Pikku-Petosen pinta-ala on 2,2 ha, keskisyvyys on 3 metriä, suurin syvyys on 6 metriä ja tilavuus 70 000 m<sup>3</sup>. | Pikku-Petonen on järvi Petosella [[Kuopio]]ssa. Pikku-Petosen pinta-ala on 2,2 ha, keskisyvyys on 3 metriä, suurin syvyys on 6 metriä ja tilavuus 70 000 m<sup>3</sup>. | ||
Lähivaluma-alue on | Lähivaluma-alue on pieni. Pikku-Petoseen laskee purot [[Petosenlampi (04.272.1.090)|Petosenlammesta]] ja Suolammesta. Pikku-Petosesta lähtee puro [[Kallavesi (yhd.)|Kallaveteen]]. | ||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
700 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Pikku-Petonen on järvi Petosella Kuopiossa. Pikku-Petosen pinta-ala on 2,2 ha, keskisyvyys on 3 metriä, suurin syvyys on 6 metriä ja tilavuus 70 000 m3.
Lähivaluma-alue on pieni. Pikku-Petoseen laskee purot Petosenlammesta ja Suolammesta. Pikku-Petosesta lähtee puro Kallaveteen.
Vedenlaatu on melko huono. Vesi on talvella lähes hapetonta ja sisäinen kuormitus nostaa ravinnepitoisuuksia. Talvisin sähkönjohtavuus on hieman kohonnut.
Vedenlaatua on seurattu vuodesta 1986 alkaen.
Pikku-Petosen kalastoon kuuluvat ahven, hauki ja särki.
Pikku-Petosen rannat ovat luonnontilaiset.


