Haapolampi (54.031.1.002)
Haapolampi on pieni järvi Pyhäjoki (54) -päävesistössä.
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
| Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Haapolampi sijaitsee nelisen kilometriä Haapaveden keskustasta pohjoiseen. Lammen ympärillä on useita erillisiä lampareita, jotka kaikki kuuluvat luonnonsuojelualueeseen. Itse Haapolampi on noin 300 metriä pitkä ja saman verran leveä. Lasku-ojana toimii Haapo-oja, joka juoksuttaa lammen vesiä lounaaseen ja edelleen Pyhäjokeen. | |||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
2 790 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Haapolampi sijaitsee nelisen kilometriä Haapaveden keskustasta pohjoiseen. Lammen ympärillä on useita erillisiä lampareita, jotka kaikki kuuluvat luonnonsuojelualueeseen. Itse Haapolampi on noin 300 metriä pitkä ja saman verran leveä. Lasku-ojana toimii Haapo-oja, joka juoksuttaa lammen vesiä lounaaseen ja edelleen Pyhäjokeen.


