Ukonvesi (Saimaa) (04.151.1.001)
Ukonvesi on keskikokoinen järvi Vuoksi (04) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
Ukonvesi on keskikokoinen järvi Vuoksi (04) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
p (Tekstin korvaus – ”km2” muotoon ”km²”) |
p (Tekstin korvaus – ”Järviwiki” muotoon ”Järvi-meriwiki”) |
||
| Rivi 3: | Rivi 3: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Ukonvesi sijaitsee Vuoksen vesistössä, Mikkelissä Etelä-Savon maakunnassa. Se on [[Suur-Saimaa|Suur-Saimaan]] osa, | Ukonvesi sijaitsee Vuoksen vesistössä, Mikkelissä Etelä-Savon maakunnassa. Se on [[Suur-Saimaa|Suur-Saimaan]] osa, Järvi-meriwikin jaottelussa tämän mahtijärven yhdeksästä osasta pienin. Ukonveden ala on 24,2 km², keskisyvyys 5,9 m ja suurin syvyys 30 m. | ||
Ukonveden pohjoispäässä on [[Mikkeli|Mikkelin kaupunki]], etelässä Juurisalmi yhdistää järven [[Saimaa (04.112.1.001)|Saimaan]] Louhiveteen. Ajosaari, Pynnönsaari ja Annilansaari kurovat järven pohjoisosan lähes kahtia, niiden pohjoispuolella aaltoilee Annilanselkä, eteläpuolella Kyyhkylänselkä. Jälkimmäisestä etelään on toinen kapeikko, Siikasalmi, josta etelään on Ukonveden laajin ulappa. | Ukonveden pohjoispäässä on [[Mikkeli|Mikkelin kaupunki]], etelässä Juurisalmi yhdistää järven [[Saimaa (04.112.1.001)|Saimaan]] Louhiveteen. Ajosaari, Pynnönsaari ja Annilansaari kurovat järven pohjoisosan lähes kahtia, niiden pohjoispuolella aaltoilee Annilanselkä, eteläpuolella Kyyhkylänselkä. Jälkimmäisestä etelään on toinen kapeikko, Siikasalmi, josta etelään on Ukonveden laajin ulappa. | ||
143 164 000 m³ <br />0,143 km³ <br />143 164 000 000 l <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
28. syyskuu 2021 12:42
Hieman levää
Ukonvesi sijaitsee Vuoksen vesistössä, Mikkelissä Etelä-Savon maakunnassa. Se on Suur-Saimaan osa, Järvi-meriwikin jaottelussa tämän mahtijärven yhdeksästä osasta pienin. Ukonveden ala on 24,2 km², keskisyvyys 5,9 m ja suurin syvyys 30 m.
Ukonveden pohjoispäässä on Mikkelin kaupunki, etelässä Juurisalmi yhdistää järven Saimaan Louhiveteen. Ajosaari, Pynnönsaari ja Annilansaari kurovat järven pohjoisosan lähes kahtia, niiden pohjoispuolella aaltoilee Annilanselkä, eteläpuolella Kyyhkylänselkä. Jälkimmäisestä etelään on toinen kapeikko, Siikasalmi, josta etelään on Ukonveden laajin ulappa.
Valuma-alueen ala on Juurisalmessa 378 km², josta vettä 14,6 %. Suurimmat osavaluma-alueet ovat Emolanjoki (116 km²), Myllyjoki (45 km²) ja Urpolanjoki (42 km²).
Sivua on viimeksi muutettu 9. maaliskuuta 2021 kello 09.19.


