Talviseuranta
Talviseuranta kutsuu havainnoimaan talven etenemistä tarkkailemalla lumen ja jään muutoksia sekä talvella esiintyviä eläinlajeja.
Talviseuranta kutsuu havainnoimaan talven etenemistä tarkkailemalla lumen ja jään muutoksia sekä talvella esiintyviä eläinlajeja.
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
__NOTOC__[[Luokka:Tunniste]][[TagName::talviseuranta| ]]{{JwFloat|none|100|1=[[Tiedosto:Talviseuranta-logo.png|224px|right|link=http://www.talviseuranta.fi]] | __NOTOC__[[Luokka:Tunniste]][[TagName::talviseuranta| ]]{{JwFloat|none|100|1=[[Tiedosto:Talviseuranta-logo.png|224px|right|link=http://www.talviseuranta.fi]] | ||
[[TagShort::Talviseuranta on [http://www.luonto-liitto.fi Luonto-Liiton] ja [http://www.syke.fi SYKEn] yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa toteuttama kampanja, jossa kannustetaan tarkkailemaan talvista luontoa sekä lumeen ja jäähän liittyviä ilmiöitä.]]<br /><br />Talviseurannalle on tehty oma verkkosovellus – Talviseurantalähetti – jolla havaintoja on helppo tallentaa vaikka älypuhelimella.<br/><br/> | [[TagShort::Talviseuranta on [http://www.luonto-liitto.fi Luonto-Liiton] ja [http://www.syke.fi SYKEn] yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa toteuttama kampanja, jossa kannustetaan tarkkailemaan talvista luontoa sekä lumeen ja jäähän liittyviä ilmiöitä.]]<br /><br />Talviseurannalle on tehty oma verkkosovellus – Talviseurantalähetti – jolla havaintoja on helppo tallentaa vaikka älypuhelimella.<br/><br/>[https://www.jarviwiki.fi/talviseurantalahetti/ Talviseurantalähetti]}}}} | ||
<div class="right-33"> | <div class="right-33"> | ||
{{Laatikko|Sisältö=<h3 class="first">Havaintojen määrä</h3><h5 class="first">Talvi 2018–2019 tähän mennessä</h5><ul><li><span class="huomio">{{#ask: [[Havainto::+]][[Tag::talviseuranta]][[Päivämäärä::>2018-08-31]]|format=count}}</span> <span class="kuvateksti">havaintoa</span></li></ul><h5 class="">Talvi 2017–2018</h5><ul><li><span class="huomio">{{#ask: [[Havainto::+]][[Tag::talviseuranta]][[Päivämäärä::>2017-08-31]][[Päivämäärä::<2018-08-31]]|format=count}}</span> <span class="kuvateksti">havaintoa</span></li></ul>}}{{Laatikko2|Sisältö=<h3 class="first">Uusimmat</h3> | {{Laatikko|Sisältö=<h3 class="first">Havaintojen määrä</h3><h5 class="first">Talvi 2018–2019 tähän mennessä</h5><ul><li><span class="huomio">{{#ask: [[Havainto::+]][[Tag::talviseuranta]][[Päivämäärä::>2018-08-31]]|format=count}}</span> <span class="kuvateksti">havaintoa</span></li></ul><h5 class="">Talvi 2017–2018</h5><ul><li><span class="huomio">{{#ask: [[Havainto::+]][[Tag::talviseuranta]][[Päivämäärä::>2017-08-31]][[Päivämäärä::<2018-08-31]]|format=count}}</span> <span class="kuvateksti">havaintoa</span></li></ul>}}{{Laatikko2|Sisältö=<h3 class="first">Uusimmat</h3> | ||
<div class="jw-float-
Talviseuranta on Luonto-Liiton ja SYKEn yhdessä yhteistyökumppaneiden kanssa toteuttama kampanja, jossa kannustetaan tarkkailemaan talvista luontoa sekä lumeen ja jäähän liittyviä ilmiöitä.
Talviseurannalle on tehty oma verkkosovellus – Talviseurantalähetti – jolla havaintoja on helppo tallentaa vaikka älypuhelimella.
Talviseurantalähetti-width-100">}}
24. maaliskuu 2026 20:07 |
24. maaliskuu 2026 20:07 |
24. maaliskuu 2026 20:07 |
20. maaliskuu 2026 19:00 |
Uusimmat havainnot
Maanpinta jäässä
Ristiselän - Murtoselän alue (14.231)/Havaintopaikka 4
Lumiukko (hyvä kunto)
Jyväskylässä Ladun majalla majailee tämä lumiukko, ei ihan perinteisen mallinen, hauska kylläkin.
Puula (14.923.1.001)/Marjoniemi
Marjoniemi / Ruovedenselkä / Puulavesi
Ristiselän - Murtoselän alue (14.231)/Havaintopaikka 3
Lumiukko (hyvä kunto)
Jyväskylässä Ladun majalla oli oikein lumiukkojen armeija ilahduttamassa hiihtäjiä.
Hulkkianjärvi (11.006.1.014)/Havainnot
Jäät lähti lopullisesti tänään järvestä.
Välijärvi (74.021.1.051)/Luikonsaari
Yhtenäinen jääpeite (15 cm)
Suojakeli on sulattanut lumen jäältä. Nyt olisi olosuhteet kohdillaan #retkiluistelu'un.
Upinniemenselkä/Porkkalanniemi
Runsaasti levää
Valkjärvi (35.823.1.003)/Valkjärvi Oitti Puujaa
Yhtenäinen jääpeite (9 cm)
Haurasta puikkoontunutta, ei kanna ihmistä
Täysi lumipeite
Ristiselän - Murtoselän alue (14.231)/Havaintopaikka 4
Lumiukko (hyvä kunto)
Tämä lumiukko asustaa Ladun majalla Jyväskylässä. Ukolla on koira kaverina. Kaverukset ovat ohuen lumipeitteen peittämät, mutta tomerasti tolpillaan ja hymyt huulilla.
Palokkajärvi (14.291.1.001)/Havaintopaikka 1
Osittain jäässä
Marraskuun alussa Palokkajärveen tuli ensimmäinen yhtenäinen jääpeite. Leudot säät sulattivat jääpeitteen ja nyt järvi velloo lähes valtoimenaan. Yksinäinen laulujoutsen ui Palokkajärvellä. Kaislikosta löytyy syötävää. Tuuli on navakka, pakkasta 6 astetta.
Osittain jäässä
Lappalanjärven alue (14.181)/Havaintopaikka 1
Koskikara
Yksi koskikara lenteli joella. Istuskeli jääpitsisillä kivillä, sukelteli ja etsi syötävää.
Yhtenäinen jääpeite (30 cm)
Joet ovat jäätyneet umpeen. Jää on kovaa, mutta paikoittain ohutta.
Päijänne (yhd.)/Jyskän uimaranta
Käpytikka
Niin kesy että voi mennä ihan lähelle, ei lähe millään tuosta ruokintapaikalta. Ei meteli haittaa.
Hulkkianjärvi (11.006.1.014)/Havainnot
Tänä vuonna jäät näyttävät sulavan paikoilleen. Jäätä tänään pääasiassa enää varjopaikoissa.
Tilhi
Noin kaksitoista tilheä ruokailee lintujen ruokintapaikalla. Siemet on tippuneet maahan ja sieltä linnut popsivat ne poskeensa. Samalla ruokintapaikalla oli myös viherpeippoja ja varpusia. Ilmeisesti pihlajanmarja ja omenat on syöty, nyt tilhet siirtyvät nauttimaan lintulautojen antimista.
Vihiojan valuma-alue (35.215)/Karosenpuisto
Lumiukko (erinomainen kunto)
Lumiukko oli huomattavan pieni, alle metrin mittainen.
Täysi lumipeite
Lunta on noin 30cm. Lumi on aika roskaista. Sataa lunta tällähetkellä. Lumi oli aika märkää ja joissain paikoissa jopa loskaa. Kinoksia paljon. Puissa ei ole lunta.
Välialue (81V052)/Tapiola - Pohjantie
Kettu
Iso kettu keskellä kaupunkia. Ei pelännyt ihmistä, pääsi kadun yli hetken odoteltuaan
Vaiskojoen valuma-alue (65.747)/Torvinen
Pakkaslukema 4.1.2017 klo 15 oli -36,4`C.
Mutaojan valuma-alue (53.068)/Kokonharju
Talviretkellä 21.3. Kokonharju
Päijänne (yhd.)/Haapasaaren luonnonsuojelualue
Lumikon jäljet
Vatianjärvi (14.331.1.001)/Kuusaankoski
Koskikara
Kaksi koskikaraa sukelteli hyytävässä koskessa etsien syötäväksi toukkia ja niitä löytyikin. Välillä istahtivat lumiselle kivelle maisemaa ihailemaan.
Storträsketin valuma-alue (82.008)/Havaintopaikka 1
Lähes täysi lumipeite
Lumitilanne kesti tiistai illasta torstai yöhön.
Ekojärven valuma-alue (35.787)/Rusthollinkangas
9 cm (Lumipeitteen paksuus)
Luminäytteen paino 14,5 g (sisältäen muovipussin painon 3,5 g) ja näytelieriön halkaisija 35 mm
Sääjärvi (35.840.1.004)/Metsänvartijan tila, Haitintupa
Yhtenäinen jääpeite (13 cm)
Kairattu reikiä n. 10 kpl, arvio jään paksuudesta. Hyvin kesti luistella.
Sivua on viimeksi muutettu 15. huhtikuuta 2021 kello 11.41.


