Läntisjärvi (99.610.1.009)
Läntisjärvi on pieni järvi Varsinainen Perämeri (99) -päävesistössä.
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
| Rivi 2: | Rivi 2: | ||
==Järven erityispiirteet== | ==Järven erityispiirteet== | ||
Läntisjärvi sijaitsee Hailuodon keskiselänteellä, kolme kilometriä kuntakeskuksesta pohjoiseen. Suorantainen järvi on 300 metriä pitkä ja vajaat 100 metriä leveä. Läntisjärven pinta on 10,2 metriä merenpinnan yläpuolella, eli korkeimmalla koko Hailuodon saaressa. Järven itäpäähän laskee metsäoja läheiseltä ojitukselta. Pohjoisrannalla on ruopattu veneväylä, mutta venettä en järvellä nähnyt. Läheinen Hiidenjärvi on maatunut jo lähes umpeen. Laajan ruohokentän keskellä on kolme pientä lamparetta avovettä. | |||
==Nykytila ja suojelu== | ==Nykytila ja suojelu== | ||
1 390 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Läntisjärvi sijaitsee Hailuodon keskiselänteellä, kolme kilometriä kuntakeskuksesta pohjoiseen. Suorantainen järvi on 300 metriä pitkä ja vajaat 100 metriä leveä. Läntisjärven pinta on 10,2 metriä merenpinnan yläpuolella, eli korkeimmalla koko Hailuodon saaressa. Järven itäpäähän laskee metsäoja läheiseltä ojitukselta. Pohjoisrannalla on ruopattu veneväylä, mutta venettä en järvellä nähnyt. Läheinen Hiidenjärvi on maatunut jo lähes umpeen. Laajan ruohokentän keskellä on kolme pientä lamparetta avovettä.


