Aurikkojärvi (35.751.1.004)
Aurikkojärvi on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
Aurikkojärvi on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä. Sen ekologinen tila on hyvä.
5 400 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Aurikkojärven vedenlaatua on tutkittu vuosina 1977, 1987, 1988, 1997, 2000 ja 2010.
Perulaadultaan Aurikkojärvi on lievästi ruskeavetinen ja runsashumuksinen. Nopean vaihtuvuuden vuoksi vedenlaatu voi muuttua nopeastikin sääolosuhteiden ja valumien mukaan. Ajoittain humusleima onkin ollut selvästi vähäisempi. Veden happamuustaso on normaali ja vedessä todetaan puskurikykyä happamoitumista vastaan tyydyttävästi.
Veden ravinnetaso on lievästi reheville järville ominainen. Rehevyystasossa ei ole todettavissa pitkällä aikavälillä selvää muutossuuntaa. Aurikkojärven happitilanne on vaihdellut hyvästä tyydyttävään. Alusvedessä esiintyy kerrosteisuuskausien lopulla selvää happivajetta.
Aurikkojärvi soveltuu virkistyskäyttöön hyvin. Vedenlaatua heikentävät lievästi luonnontasosta kohonnut rehevyystaso ja ajoittain myös vahva humusleima.
(c) Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys, 2015


