Laijärvi (14.978.1.010)
Laijärvi on pieni järvi Kymijoki (14) -päävesistössä.
Laijärvi on pieni järvi Kymijoki (14) -päävesistössä.
1 910 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Laijärvi on lähes umpeenkasvanut järvi Valtolantien varressa. Se on kooltaan noin 19 ha ja rantaviivan pituus on pari km. Varsinkin kesäaikaan hyvin pientä avovesiosuutta ympäröivät laajat ruovikot, saraikot sekä avo- ja pajuluhdat.
Laijärvellä pesii hämmstyttävän laaja kirjolintulajeja. Pesiviä lejeja ovat mm. laulujoutsen, kaulushaikara, tukkasotka, härkälintu, silkkiuikku sekä useita lokki- ja sorsalajeja. Muuttoaikaan järvellä on tavattu kurki, uivelo, suokukko ja mustaviklo. Alueella saalistavat säännöllisesti nuolihaukka, kanahaukka ja ruskosuohaukka.
Järven eteläpäässäsijaitsee lintutorni. Torni soveltuu hyvin pyöräretkien levähdyspaikaksi. Autotieltä on tornille matkaa muutama sata metriä pientä polkua pitkin, joka on osin pitkospuilla katettu.


