Venunjärvi (19.003.1.005)
Venunjärvi on pieni järvi Mustijoki (19) -päävesistössä.
Venunjärvi on pieni järvi Mustijoki (19) -päävesistössä.
2 350 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Venunjärven pinta-ala on 0,12 km2 ja se kuuluu Mäntsälänjoen vesistöalueeseen. Venunjärvi muodostuu kahdesta altaasta, jotka molemmat ovat aika syviä. Järven keskisyvyys on 2,7 m ja maksimisyvyys 5,6 m. Valuma-alueen pinta-ala on 0,7 km2. Valuma-alueesta suurin osa on metsää (68 %). Soiden osuus on 18 % ja peltoja valumaalueella ei ole lainkaan.
Pintavesien yleisen käyttökelpoisuusluokituksen mukaisesti Venunjärven vesi on kuulunut luokkaan hyvä vuosina 1984 - 1986 ja 1989 - 1992. Venunjärven kokonaisfosforipitoisuus oli 11 μg/l kesäkuussa ja 14 μg/l heinäkuussa vuonna 1991. Venunjärvi voidaan luokitella karuksi järveksi näiden pitoisuuksien perusteella. Klorofyllipitoisuus oli 24 μg/l samana vuonna. Tämä pitoisuus viittaa jo rehevyyteen. Kasviplankton koostui limalevästä ja piilevistä vuoden 1991 tutkimuksen mukaan. Loppukeväisin Venunjärven happipitoisuus on ollut aika huono, 1,3 mg/l vuonna 1991 ja 1,2 mg/l vuonna 1996. Kesällä 1991 alusvesi oli myös lähes hapeton. Koska järvi on syvä, se myös kerrostuu. Lämpötila oli 16,4 °C metrin ja 6,4 °C 4,5 m:n syvyydessä.
Peltoja valumaalueella ei ole lainkaan. Vuonna 1991 järven rannoilla oli 10 kesämökkiä. Kesämökkien määrä ei näyttäisi lisääntyneen vuoteen 2005 mennessä. Venunjärvellä ei ole yleistä eikä yhteisrantaa.


