Vähä Leppäjärvi (35.354.1.004)
Vähä Leppäjärvi on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä.
Vähä Leppäjärvi on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä.
1 230 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Veden laatu on tutkittu 5.2.1990. Happitilanne oli tyydyttävä, joskin alusvesi oli hapetonta. Sama toistunee kesälläkin. Veden humusleima oli vahva ja pH oli happamalla alueella, ei kuitenkaan alle pH 5,0 kuten useissa Kurun suojärvissä. Ravinnetaso oli talviaika huomioiden selvästi kohonnut ollen vähintään lievästi rehevien vesien tasolla.
Veden virkistyskäyttöluokaksi muodostuu vahvasta humusleimasta huolimatta tyydyttävä. Kesätuloksia ei ole, mutta käytettävissä olevissa vanhoissa tuloksissa ravinnetaso on talvellakin kohonnut. Mahdollisista metsätaloustoiminnoista järven ympäristössä ei ole tietoa.
© Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys


