Iso-Koukeri (35.352.1.009)
Iso-Koukeri on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä.
Iso-Koukeri on pieni järvi Kokemäenjoki (35) -päävesistössä.
2 590 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Veden laatu on tutkittu useasti vuosien 1986-2005 välillä. Järven happitaloutta on tutkittu tarkemmin viimeksi vuonna 1986, jolloin se oli tyydyttävä hapen loppuessa pohjalta kerrosteisuuskausien lopulla. Tavanomaisen virkistyskäytön kannalta happitilannetta voidaan pitää myös hyvänä.
Peruslaadultaan Ison Koukerin vesi on kirkasta ja niukkaravinteista. Humusta on sen verran, että vesi on ruskeasävytteistä, mutta ei vielä yhtä tummaa kuin voimakkaasti humussävytteisissä vesissä. Veden sähkönjohtavuus on ollut alhainen kertoen valuma-alueen karuudesta. Veden pH on nykyisin lievästi happaman puolella puskurikyvyn ollessa heikko, mutta silti parempi kuin 1980-luvulla.
Ison Koukerin virkistyskelpoisuus on hyvää luokkaa lievästä happamuudesta ja humussävytteisyydestä huolimatta. Rehevöitymistä ei ole tapahtunut, viimeisissä tuloksissa pintaveden fosforipitoisuus oli 12 µg/l eli karun ja lievästi rehevän veden rajoilla.
© Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys, v. 2007


