Lähdekoodi sivulle Viestiketju:Keskustelu:Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus/Levätilanne/Horonjärvi (Vesanto) sairastaa. Miten sinä haluaisit osallistua hoitamiseen?
Sisältö
Ketjun otsikko | Vastauksia | Viimeksi muokattu |
---|---|---|
Rautalampi, Rautalammmin kunnassa | 0 | 11. elokuuta 2017 kello 13.20 |
Horonjärvi Vesannolla pilaantuu vinhaa vauhtia | 0 | 4. elokuuta 2017 kello 08.03 |
Horonjärvi (Vesanto) sairastaa. Miten sinä haluaisit osallistua hoitamiseen? | 0 | 9. heinäkuuta 2017 kello 00.42 |
Rautalampi, Rautalammmin kunnassa
Levätilanne 10.8.2017 on havaintojen mukaan hälyttävä. Tilanne ei ole mitenkään uusi sillä n. 1975 Rastunsuon turvetuotanto aiheutti vastaavan ongelman. Lumpeet katosivat veden happamoituessa ja kalaverkot likaantuivat sekä sinilevää esiintyi. Rastunsuon turvetuotannon loputtua ongelmat vähitellen lakkasivat ja 2000-luvun alussa vesi oli jopa kirkasta. Kun uusia turvetuotantoalueita läheisellä Käpysuolla ja Lotakonsuolla perustettiin, kysyttiin asukkaiden mielipidettä. Kerroin silloin miten tulisi käymään, mutta kun turvetuotanto on valtakunnallisessa erityissuojelussa. ei muiden mielipiteillä ole mitään arvoa. Samaa käsitteli mm. ex-valtionvarainministeri Iiro Viinanen jokin aika sitten televisiossa. Nyt ollaan taas samassa tilanteessa kuin 1970-80-luvuilla ja havaintojen mukaan paljon pahemmassa.
Aarne A. Heinonen dipl.ins. Rautalampi ( Turku )
Horonjärvi Vesannolla pilaantuu vinhaa vauhtia
Ruskeaa ja vihreää evää on ollut heinäkuun alusta asti pinnasta pohjaan. Heinä-elokuun vaihteen tilanne oli monta kertaa surkeampi kuin viime kesänä 2016. Näkyvyys oli olematonta, noin 30 senttiä ja vihreä levä kerääntyi tyynellä 3-5 sentin lämpäreiksi. Tuulella sitä kerääntyi rantaan niin, että olisi luullut siinä olevan pinaatti- tai hernekeittoa. Järven pinta oli alkukesän 30-40 senttiä alempana kuin tavallisesti padon säännöstelyn takia. Nyt vettä on enemmän, lieneekö sateitten ansiota. Toivottavasti tämä herättää nukkuvia rantaviivan omistajia siihen, että jotakin voisi tehdä jos ei muun takia niin rantatonttien ja mökkien arvon säilyttämiseksi. Niittää niitätyttää tai pressuttaa omaa rantaa ja kalastaa särkiä ja lahnoja pois. Paljon muutahan ei ranta-asukas voi tehdä. Pitkä työ on edessä järven puhdistamiseksi.
Seija Hämäläinen