Ala-Kuolimo (04.112.1.352)
Ala-Kuolimo on pieni järvi Vuoksi (04) -päävesistössä.
3 770 m <br />
Nämä tiedot ovat peräisin Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) tietojärjestelmistä eikä niitä voi muokata. Jos havaitset tiedoissa virheitä voit ilmoittaa niistä Kahvihuoneen Virheet ja korjaukset -osastolla.
Ala-Kuolimo on on osa Suurlahden lampialuetta, jossa kolmetoista järveä tai lampea ovat kytköksissä toisiinsa purojen välityksellä. Ala-Kuolimoon valuu vettä Kukkarojärvestä, Kurkijärvestä, sekä sopivasti nimetystä Ylä-Kuolimosta, kun taas Ala-Kuolimo valuttaa vettä Lavujärveen. Tämä kolmentoista vesialueen kompleksi lopulta valuttaa vettänsä Saimaaseen.
Ala-Kuolimo on osa 568 hehtaarin kokoista Suurlahden lampialue Natura 2000 -aluetta.
Ala-Kuolimon kalasto on muihin läheisiin vesistöihin verrattuna huomattavasti särkisempi. Järvellä on erittäin mittava sorvapopulaatio. Muuten kalastoon kuuluu ainakin ahven ja särki. Humuksen värjäämän, erittäin tummanruskean veden takia järven kalat ovat väriltään tummempia kuin vaikka verrattuna Saimaan kalastoon.
Ala-Kuolimosta, kuten muistakin alueen vesistöistä voi havaita laajalti lintuja. Vesilinnuista yleisin havainto lienee kuikka.
Ala-Kuolimon rannalle on ennen alueen suojelua rakennettu kaksi mökkiä. Järven pohjoisreunaa sivuaa Lyökintie.
9.6.2025 onkimalla Kukkarojärvestä laskevan puron edustalla oli tulos 20 kalaa, joista 13 sorvaa, 4 ahventa ja 3 särkeä.
Sivua on viimeksi muutettu 12. kesäkuuta 2025 kello 15.46.